0% found this document useful (0 votes)
22 views

DLL - Mathematics 5 - Q2 - W7 New

Uploaded by

Sherlyn
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
22 views

DLL - Mathematics 5 - Q2 - W7 New

Uploaded by

Sherlyn
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 10

School: LAYASIN ELEMENTARY SCHOOL Grade Level: 5-SANTAN

GRADES 1 to 12 Teacher: SHERLYN V. GARIÑO Learning Area: MATHEMATICS


DAILY LESSON LOG Teaching Dates and
Time: NOVEMBER 11 - 15, 2024 (WEEK 7) Quarter: 2ND QUARTER

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY


I.OBJECTIVES
A. Content The learner demonstrates The learner demonstrates The learner demonstrates The learner The learner
Standards understanding of decimals understanding of the four understanding of the four demonstrates demonstrates
fundamental fundamental understanding of the understanding of the
operations involving decimals operations involving four fundamental four fundamental
and ratio and proportion decimals operations involving Operations involving
decimals decimals and ratio
and proportion.
B. Performance The learner is able to The learner is able to apply the The learner is able to apply The learner is able to The learners are able
Standards recognize and represent four fundamental operations the four fundamental apply the four to apply the four
decimals in various involving operations involving fundamental operations fundamental
forms and contexts decimals and ratio and decimal in mathematical involving decimals operations involving
proportion in mathematical problems and real-life decimals and ratio
problems and real-life situations and proportion in
situations mathematical
problems and real-
life situations
C. Learning Estimates the quotients of Solves routine and non-Routine Solves routine and non- Creates problems (with Creates problems
Competencies/O decimal numbers with problems involving division routine problems involving reasonable answers) (with reasonable
bjectives reasonable results without any of division with any of involving multiplication answers) involving
Code: M5NS-Ilg-177 the other operations of the other operations of or division or with any multiplication
decimals and whole numbers decimals and whole of the other operations and division or with
including money numbers including money of decimals and whole any of the other
using appropriate problem using appropriate problem numbers including operation and whole
solving strategies and tools solving strategies and tools money numbers
Code: M5NS-IIg-121.1 Code: M5NS – II6.120.1 Code: M5NS –IIg-121.1 including money.
Code - M5NS- IIg –
121.1,
II.CONTENT Estimating the quotients of Solving routine and non- Solving routine and non- Creating problems (with Creating Problems
decimal numbers with Routine problems involving routine problems involving reasonable answers) (With Reasonable
reasonable results division without any of division with any of the involving multiplication Answers) Involving
the other operations of other operations of or division or with any Multiplication
decimals and whole numbers decimals and whole of the other operations and Division or With
including money numbers including money of decimals and whole Any of the Other
using appropriate problem using numbers including Operations and
solving strategies and tools appropriate problem money Whole Numbers
solving strategies and tools Including Money
III.LEARNING
RESOURCES
A.References
1.Teacher’s Guide pages Curriculum Guide, page 59 Curriculum Guide, page 59 Curriculum Guide, page 59 Curriculum Guide, page Curriculum Guide,
Lesson Guide in Elem. Math Lesson Guide in 59 page 59
Grade 5 p. 318-320 Elementary Mathematics 5 Mathematics 4 Teaching Lesson Guide in Math
pp 318 - 321 Guides pp. 164-167 5, p 301-305, 318-
321
2.Learners’s Materials
pages

3.Textbook pages Excelling in Mathematics 5 pp Mathematics for Better Growing Up With Math 5 Mathematics for
220-221 Life, pp 186 - 189 pp., Lesson Guides in Better Life 5
Elementary Math 5 pp.
268,270, 301-305, 318-
321
4.Additional materials from DLP Gr. 6, Module 8 DepEd Learning Portal, MISOSA Gr. 5
learning resource (LR) Math 6 – Division of Module- Word
portal Decimals (2166) Problems on
Multiplication and
Division of Decimals
B.Other Learning Resource Flashcards, Power point Activity sheets, meta cards metacards, chart, picture metacards, tarpapel Flash cards, activity
presentations, tarpapel of a boy selling newspaper sheets, cartolina
during strips, charts
weekends
IV.PROCEDURES
A.Reviewing previous 1.Drill Drill 1. Drill 1. Drill 1. Drill
lesson or presenting the Strategy: Relay Game Basic Division Facts Strategy: Let’s Pick Some Conduct a drill on Mental computation
new lesson Mechanics: Mechanics: Fruits solving problems on multiplying and
20. Divide the class into 3 n. Let 5 pupils stand on the Mechanics: involving any of the four dividing decimals
groups. aisle of the room.  Pick up a pupil’s name operations of decimals (By group)
21. Each group holds the o. The pupil who gets the from a pre-prepared Ate learned how to cook G – 1 7.11 X 5
cards containing the answers. correct answer moves one step basket. beef sinigang. She used G – 2 8.6 X 2
22. Flash cards containing forward. (One step for every  The one who will be 0.5 kg of radish and G – 3 3.6 ÷ 4
division of decimal numbers. right answer) picked will pick an apple 0.25 kg. of okra. How G – 4 0.45 ÷ 5
23. As you flash the card the p. The first pupil who reaches from the tree then division many kilograms of G – 5 0.56 ÷ 7
pupil holding the answer the place of the teacher wins sentence written on the vegetables did she use? 2. Review
stands and come forward. The the game. apple. Review problem solving Directions:
first pupil with the correct 6. Review 2. Review steps and strategies. Rearrange the
card to stand earns a point for Division of whole Numbers Directions: Arrange the Ask the learners to tell jumbled steps
his/her group. Materials: 4 sets of cards with jumbled letters to form the what they understand followed in solving
24. The group with the most digits 0-5 different step in solving about the following mathematical
point wins. Mechanics: word problems. essential guide problem in proper
2. Reviewing Previous Lesson 6. Form 4 groups. Give each questions to problem order.
Directions: Perform as group a set of cards. solving. ___ Transform the
indicated. 7. Using the numbers on their  What is asked in the word problem into an
1. The quotient if you divide cards, ask each group to form problem? equation
0.426 by 6 is ________. a division equation that will  What are given? ___ Find what is/are
2. Find the quotient of 0.455 satisfy the question the  How will you solve the given fact s
÷ 5. teacher will dictate. problem? ___ Know what is
3. If you divide0.258 by 6, a. Form a division equation  What operation/s will asked
what is the answer? that gives the smallest be used? ___ Determine the
4. 3.65 ÷ 5 = N = ______. possible quotient.  What is the number operation to be used
5. Solve for N in the equation, b. Form a division equation sentence? ___ Solve for the
0.801 ÷ 9 = N. that gives the greatest  Is the solution or answer
possible quotient. process correct? ___ Write the answer
8. The group who can first get  What is he answer?
the correct answer gets the
point.
9. The first group to earn 3
points wins the game.
B.Establishing a purpose What is estimation? How do you keep yourself healthy? What items are usually Read and study this How many of you
for the lesson When do you use it? What are the activities that you usually do to make sold by pairs or by pack? problem knew how to spend
How is it important to your yourselves It’s Mother’s birthday. money wisely?
daily lives? healthy and fit? Her daughter Gwenyth How can you show
What kind of food do you prefer? Why? gave her a pair of it?
slippers that cost P Original File
80.50 and a bandana Submitted and
worth P 250.00. How Formatted by DepEd
much was left to her Club Member - visit
after buying gifts for depedclub.com for
mother? more
Can you solve the
problem? Why not?
What is the needed
information for you to
solve the problem?
C.Presenting Examples/ Present this problem My sister and I drink 0.5 liter of At the department store, Post the jumbled word Presentation
instances of the new Mang Isidro made the fresh fruit every day. How men’s socks sell at 3 pairs problem on the board Strategy: Choosing
lesson electrical installations inside many days will 3.5 liters of for P97.50. and 2.16 kg. of fruits the Operation
his fruit juice last for both of us? a. How much does each Godfrey bought 3.5 kg Simplifying the
house. He bought 10.25 m of pair of socks cost? of chicken Problem
electric wire for Php 122.50. b. If Joel needs only 7 pair How many kilograms of At a department
About how much did he pay of socks how much does foods did he buy? store, men’s socks
for each meter of wire? he need to pay the He also bought 5.6 kg. sell at 3 pairs for
cashier? of rice P97.50. If Sonia
Ask some pupils to read bought 6 pairs of the
the sentences written same socks from
on the strips sidewalk vendor for
P172.50. Which is
cheaper to buy and
by how much? If you
buy 10 pairs to
sidewalk vendor how
much will you pay?
a. Help the pupils
understand the
problem better by
ask-
ing some
comprehension
questions.
b. Let them plan on
how they will solve
the problem
What operations
should be used?
How will write the
equation or number
sentence?
Recall the steps in
four fundamental
operations involving
decimals and whole
numbers including
money.
Compare the prices
from department
store and sidewalk
vendor.
If you were to buy
this kind of socks in
which place will
you go? Why?
D.Discussing new concepts Group pupils into 3 to answer What is asked in the problem? Strategy: Activity Based  Can you arrange the Divide the class into
and practicing new skills these questions: What are given? Activity: 4A’s sentences to form a group of 5s. Tell
#1  What did Mang Isidro buy? How will you solve the Act How much was the 3 word problem? each member of the
 How many meters of wire problem? pairs of socks?  Ask pupils to do the group that to create
did he buy? What was its What is the number sentence Analyze What is the first activity by pairs problem, they are
cost? or equation? questions? (Give ample time for going to help each
 About how much did he pay Write the number sentence? How will you solve it? the pupils to work on other to
for each meter of wire? Solve for the answer. Apply Now, let us try to the activity.) familiarize
Give them time to work on Look back if the answer makes solve question 1?  Give time for each themselves with the
their activity. Post them on sense? Act How many pairs of pair to finish their work. concept about the
the board and explain. How do fresh fruit juices help socks does Joel need?  Ask them to report four fundamental
To estimate, follow these our body? Analyze How will you solve and post their output operations and its
steps: that question? Godfrey bought 3.5 kg application to real-
Mang Isidro made the Apply Now, let us try to of chicken. He also life situation. Then,
electrical installations inside solve question 2? bought 5.6 kg. of rice, tell them to
his and 2.16 kg. of fruits. think of the type of
house. He bought 10.25 m of How many kilograms of problem they are
electric wire for Php 122.50. foods did he buy? planning to create.
About how much did he pay Do you all agree that Lastly, advise
for each meter of wire? this is the correct them to read the
arrangement? Why? problem similar to
1. Round the divisor and Is there any other the one given and
dividend to the nearest whole arrangement? Can you study the
number. show other solution.
2. Use compatible numbers. arrangement? After each group
3. Divide. about 12 Does your work make have finished, asked
 10.25 122.50 10 120 sense? them to post their
 Note: 120 and 10 are Now let us solve the output on the board
compatible numbers. problem. Do it with your
 So, Mang Isidro paid about partner.
Php 12.00 for each meter of Let the pupils work on
electric wire. the problem and ask
Why are compatible numbers the first
helpful in estimating decimal pair to finish to show
quotients? her solution on the
board.
E. Discussing new Give more examples Give more examples Give more examples Give more examples Give more examples
concepts and practicing
new skills #2
F.Developing Mastery Directions: What compatible Directions: Read the problems Strategy: Practical Inquiry Talk on the problem After the output have
numbers will help you make carefully then solve. Model formed by the pupils. been posted, asked
an 1. Our family can consume Activity AICDR  How do you know that each group to
estimate for the following 0.75 kg of rice a day. How Team 1 the arranged sentences do the reporting,
numbers? many Jun’s monthly electric bills formed a correct word explaining how they
1). 2.43 ÷ 0.78 days will it take us to consume for the past seven months problem? create the problem.
2). 4.31 ÷ 0.53 22.5 kg. of rice? were: Php1,089.38; Talk on the problem The teacher then will
3). 7.68 ÷ 4.2 2. Mother paid Php300.65 for Php1,187.86; Php1,086.52; formed by the pupils. ask: How did you
4). 19.85 ÷ 2.5 3.5 kg of fish. How much does Php1,283.27; Php1,085.64;  How do you know that create a problem
5). 15.2 ÷ 2.5 a kilogram of fish cost? Php1,187.09 and the arranged sentences similar to the one
3. Mr. David bought 6 white T- Php1,185.43. How much formed a correct word given?
shirts for Php599.70. How was Jun’s average monthly problem? We familiarized
much was the cost of each T- electric bill? How many kilograms of ourselves with the
shirt? Ask How many months foods did he buy? concept and its
4. Mang Kanor paid Php689.15 were the given electric He also bought 5.6 kg. application
for 5 kg of dried fish. How bills? of rice to real-life situation.
much was the cost of each Investigate What is asked Godfrey bought 3.5 kg We thought of the
kilogram of dried fish? in the problem? of chicken. He also type of problem we
10. Alex bought a piece of Create How will you solve bought 5.6 kg. of rice, wanted to create.
rattan 2.8m long. He cut it into the problem? and 2.16 kg. of fruits. We read some
pieces of 0.4 m each. How Discuss Try to solve the How many kilograms of problems similar to
many pieces did he make? problem. foods did he buy? the one given and
Reflect What is you Page403 studied
answer?  What are the things a the solution.
Team 2 problem should have? For more practice,
For the last four weeks,  Can you name them? let pupils create
Rica’s mother recorded the  How do you know that problems similar to
grocery bills as follows: a problem has the the
Php1,427.00; Php1,805.75; complete information? given problem
Php1,753.25 and  Can the problem be provided by the
Php1,263.50. What was solved if there is a teacher.(Using Think-
the average bill per week? missing Pair and
Ask How many weeks were fact/information? Share)
the given grocery bills? So, what are the things Directions: Fill the
Investigate What is asked needed to create a blank with a question
in the problem? complete word to create problem
Create How will you solve problem? using the data given.
the problem? We familiarized A pharmacist is filling
Discuss Try to solve the ourselves with the a prescription that
problem. concepts of the four call for 0.20
Reflect What is you operations. gram of a vitamin.
answer?  We thought of the The vitamin is only
Team 3 type of problem we available in 0.05
Mr. Dionisio commission want to create. gram tablets. How
for the last five months  We read some sample many tablets should
were: Php12,089.45; problems and studied he put in the con-
Php11,187.80; their solutions. tainer. If there are 5
Php16,686.75; Let’s try to create prescriptions,
Php18,283.25; another problem using __________________?
Php19,085.70. How much these information. Be
was Mr. Dionisio’s average sure to show the
monthly commission? solution for the problem
Ask How many monthly you made.
commissions were the
given?
Investigate What is asked
in the problem?
Create How will you solve
the problem?
Discuss Try to solve the
problem.
Reflect What is you
answer?
G.Finding Parctical Strategy: Group Work- How Group Work Strategy: Scaffold- Group the pupils into
application of concepts Fast We Are? Directions: Read each problem Knowledge Integration four. Let each group
and skills in daily living Mechanics: carefully then solve for the Activity: 4A’s work collaboratively on
a. Group the pupils into 3. correct answer. Activity I will give the assigned task for
b. Distribute envelopes with 1. A group of 5 pupils signed you your respective them based on the
activity cards. up for a weekend computer activity sheets to work on table
c. Tell the pupils to estimate course. They paid a total of Analysis (Pupils will Presented below:
the quotients and write them Php315.75. How much did work on the activity sheets The table below shows
in the meta cards as fast as each pupil pay? and discussed the data of the
they can. 2. In an EPP class, Lance made what to do with their vegetables harvested
d. The group who finishes first 8 hamburgers for lunch problem.) by Gwen, Godwin and
wins using 1.36 kg of ground beef. Abstraction Work Jim
How much ground beef with you respective teams Group I - Addition of
was used in each hamburger? actively and be sure Decimals
3. Aunt Lucy paid Php258.45 toparticipate with the Directions: Based on
for 9.2 kg of rice. How team’s output. the table of data
much did a kilogram of rice Application Try to solve presented, create a
cost her? your problem problem involving
Mr. Reyes bought addition of decimals.
175 hollow blocks at P6.75 Group II – Subtraction of
per piece and 3 sacks of Decimals
cement at P235.50 per Directions: Based on
sack. How much did Mr. the table of data
Reyes spend? presented, create a
problem involving
subtraction of decimals.
Group III – Multiplication
of Decimals
Directions: Based on
the table of data
presented,
create a problem
involving multiplication
of
decimals.
Group IV – Division of
Decimals
Directions: Based on
the table of data
presented, create a
problem involving
division of decimals.
H.Making generalization How do we estimate decimal How do we solve problems How do we solve routine Lead the pupils to How will you create a
and abstraction about the quotients? involving division of decimals? and non-routine problems generalize problem (with
lesson involving division with any To create a word reasonable answers)
of the other operations of problem, involving
decimals including money ● familiarize yourself multiplication and
using appropriate problem with the concept division or with any
solving strategies and ● think of the type of of the other
tools? problem to be created. operations and whole
a. Consider the numbers including
character, cite the money?
situation/setting, data
presented, word
problem to be created
and the key
question.
b. Ensure that the word
problem is clearly
stated and
practical
 Read some sample
problems and study
their solutions.
I.Evaluating learning Directions: Estimate each Directions: Read the problems Analyze and solve the following problems Directions: Using the Directions: Read the
quotient. Letter only. carefully then solve. Albert’s mother gives him data below, create a data given. Ask
1). 8.9 ÷ 3.2 = 1. Mr. Ramos paid Php323. 75 Php 50.00 every day. He one -step word problem question to create
A. 2 B. 3 C. 4 D. 5 for 35 liters of gasoline. How spends 0.5 of it and saves involving: problem
2). 41.96 ÷ 5.9 = much did each liter cost? the other half. How much (a) Addition of Decimals involving
A. 5 B. 6 C. 7 D. 8 2. When a greater number is saving does he have for 5 (b) Subtraction of multiplication and
3). 44.3 ÷ 3.8 = divided by a smaller number, days? Decimals division or with any
A. 9 B. 10 C. 11 D.12 the quotient is 20. If the (c) Multiplication of of the other
4). 15.77 ÷ 2.81 = smaller number is the tenths Decimals operations and whole
A. 5 B. 6 C. 7 D. 8 digit (d) Division of Decimals number including
of 2.5, find the greater money.
number. 1. Mrs. Cruz bought 5
3. A boy bicycles 7.5 km in 40 mangoes for P45.50.
minutes. Find his average If she has
speed in kilometer per minute? P136.50,
4. How many pieces of wire _____________________
each 2.4 dm long can be cut ________?
from a roll of wire 15 m long? 2. A 0.60 sac of
5. Ina has Php400 in her fertilizer was used
pocket. If she has 8 paper bills, equally at 0.12 sack
what are the possible per
denominations of paper bills field.
she _____________________
has? ______________?
3. Mrs. Roxas had
0.81 metre of gold
ribbon which he cut
Into pieces. If each
piece measured 0.09
metre, __________
_____________________
_______?
4. Josie bought and
paid P630.00 for 3.5
kilogram of pork,
good for 3 days.
_____________________
________?
5. At P18.35 a litre,
Jun gave the cashier
P200-bill and re-
ceived a change of
P34.85.
_____________________
__?
J.additional activities for Directions: Read and analyze Directions: Solve each problem Directions: Solve the A. Directions: Create a Directions: Create
application or remediation the problem. following the 4-step plan. problem below word problem by your own problem
1. A newspaper sheet is about 1. Andy travelled 154.5 What will be the total completing the data (with reasonable
0.68 mm thick. Antonio km. in 3.2 hours. What amount of your savings for needed. Supply the answers)
has a stack of newspaper was his average speed one week if you are saving data that would involving
sheets 34.94 mm high. About for the journey? 0.25 of Php 60.00 which complete the multiplication and
how many newspaper sheets 2. 2. An 11-year old boy your mother is giving you problems below. Then division or with any
are in the stack? roller skated around a everyday? solve for the correct of the other
rink two times in 4.14 answer. operations of whole
minutes. What was her 1. For every that Jonna numbers including
average time per lap? receives from her money
3. 3. Jose bought 5-metre mother daily, she
hose for Php60.55. saves . How much does
How much did each she save in a week?
meter of hose cost?
4. 4. Lyn, Beth, and Amy
bought materials for
their project worth
₱276.45. The girls
divided the amount
equally among
themselves. How much
is each share?
V.REMARKS
VI.REFLECTION
A.No. of learners who
earned 80% in the
evaluation
B.No.of learners who
require additional activities
for remediation
C.Did the remedial work?
No.of learners who have
caught up with the lesson
D.No. of learners who
continue to require
remediation
E.Which of my teaching
strategies worked well?
Why did these work?
F.What difficulties did I
encounter which my
principal or supervisor can
helpme solve?
G.What innovation or
localized materials did
used/discover which I wish
to share with other
teachers?

Prepared by: Checked by:

SHERLYN V. GARIÑO RAZIEL R. MAGMANLAC


Teacher II Master Teacher I
Noted:
NOVA A. GORDULA, EdD
Head Teacher I

You might also like