CREST_Mathematics_3_Workbook_Final
CREST_Mathematics_3_Workbook_Final
3. Fractions ................................................................................................................. 19
4. Length ..................................................................................................................... 26
5. Capacity .................................................................................................................. 33
6. Weight ..................................................................................................................... 39
7. Time ........................................................................................................................ 45
8. Temperature ........................................................................................................... 51
9. Money ..................................................................................................................... 59
CREST Olympiads is one of the largest Olympiad Exams with students from more than 25 countries.
The objective of these exams is to build a competitive spirit while evaluating students on conceptual
understanding of the concepts.
We strive to provide a superior learning experience, and this workbook is designed to complement
the school studies and prepare the students for various competitive exams including the CREST
Olympiads. This workbook provides a crisp summary of the topics followed by the practice questions.
These questions encourage the students to think analytically, to be creative and to come up with
solutions of their own. There are a couple of previous year papers given at the end of this workbook
for the students to attempt after completing the syllabus. This paper should be attempted in 1 hour to
get an assessment of the student’s preparation for the final exam.
Publishers
Chapter
1 Number Sense
Number
Numbers are a core part of mathematics. In this workbook, the students will be introduced to the four-
digit numbers and their operations.
According to their values, the digits are placed from right to left at one’s place, ten’s place, hundred’s
place and thousand’s place.
2000 + 300 + 80 + 5
We know that:
80 = Eighty (8 tens)
5 = Five (5 ones)
Odd Number
The numbers which are not completely divisible by 2 are called odd numbers. They always leave a
remainder.
Even Number
The numbers which are completely divisible by 2 are called even numbers. They never leave a
remainder. The remainder is always zero.
Unitary Method
It is the technique using which the value of the single unit is determined from the given information.
Using this method, we can also determine the value of the multiple quantities.
For example, if 4 kg of sugar costs $40, we can calculate the cost of 1 kg of sugar by dividing the
quantities.
4 kg = $40
1 kg = $40/4 = $10
We can also use this method further to calculate the value of 5 kg sugar by simply multiplying the
value.
1 kg = $10
5 kg = $10 × 5 = $50
Natural Numbers
The positive numbers starting from 1 and going up to infinity are known as natural numbers. It does
not include a fraction or a decimal.
For example:
4 is a natural number.
Roman Numbers
It is a numeral system that originated in Rome. We use this method to represent the numbers.
Ascending Order
Arranging numbers (or other items) in ascending order means arranging them from smallest to
largest.
For example, 51, 14 and 20 can be arranged in the ascending order as:
14, 20 and 51.
Descending Order
Arranging numbers (or other items) in descending order means arranging them from largest to
smallest.
For example, 51, 14 and 20 can be arranged in the descending order as:
51, 20 and 14
Example 1: I am a four-digit number. My unit’s place is an even number. My ten’s place is occupied
by 7. The digit present in my thousand’s place is one less than the digit present in my ten’s place. 4 is
present in my hundred’s place. Find me.
a. 6477 b. 6466
c. 6476 d. 6566
Solution 1: c
It is given that:
Ten’s place = 7
Hundred’s place = 4
The number present in my thousand’s place is one less than the digit present in my ten’s place
7-1=6
Thousand’s place = 6
Example 2: The relation between heart and stars are given below:
a. b.
c. d.
Solution 2: c
1 heart = 3 stars
2 hearts = 3 × 2 = 6 stars
3 hearts = 3 × 3 = 9 stars
In the question figure, 9 stars are given and we need to find out the equivalent hearts.
Practice Questions
1. Which of the following options is the correct expanded form of 5894?
a. 10 b. 3
c. 4 d. 5
4. How many groups of 4 lemons can be formed from the total lemons given below?
a. 16 b. 8
c. 4 d. 6
a. 200 + 30 + 7 b. 200 + 70 + 3
c. 100 + 70 + 4 d. 100 + 30 + 7
a. 5659 b. 6569
c. 6559 d. 5569
a. XIII b. XVI
c. XVII d. XVIII
8. I am an odd number that comes after 67 and before 82. The sum of my digits is 10. Both the
numbers in the ten’s place and unit’s place are odd numbers. Find me.
a. 64 b. 73
c. 55 d. 77
10. If
and
a. 67 b. 66
c. 76 d. 69
a. 160 tens less than 4 thousand b. 690 ones less than 20 hundred
c. 115 tens less than 49 hundred d. 1800 ones less than 2 thousand
a. LXIV b. XIL
c. LXVII d. LXIII
13. If we subtract seven hundred forty-two from one thousand six hundred ten, we will get:
a. 848 b. 868
c. 878 d. 858
14. Tony deleted 163 unnecessary files from the laptop. After deleting, there were still 854 files
present on his laptop. Find the total number of files on the laptop, before the files were
deleted.
a. 691 b. 1007
c. 1017 d. 699
a. 740 b. 100
c. 110 d. 74
i. 1547
ii. 1425
iii. 1552
iv. 1447
18. How many groups of 8 mangoes can be formed from the total mangoes given below?
a. 4 b. 3
c. 2 d. 5
20. When the largest two-digit number is subtracted from the smallest four-digit number, we
obtain:
a. 901 b. 91
c. 99 d. 900
i. Addition
ii. Subtraction
iii. Multiplication
iv. Division
Multiplication means repeated addition of the same number which is denoted by the symbol:
Division means repeated subtraction of the same number which is denoted by the symbol:
For example, let us take two numbers (550 and 110) and perform all four operations on them.
Addition Subtraction
550 + 110 = 660 550 - 110 = 440
Multiplication Division
550 × 110 = 60500 550 ÷ 110 = 5
Example 1: Robert has 116 sweets out of which he keeps 17 sweets with himself and distributes the
remaining between his 3 friends. Find the number of sweets each friend got.
a. 33 b. 34
c. 43 d. 44
Solution 1: a
Number of friends = 3
Sweets each friend got = Sweets left for distribution ÷ Number of friends
Solution 2: d
2 tens + 16 ones = 20 + 16 = 36
80 ones + 5 ones = 80 + 5 = 85
4 tens + 3 ones = 40 + 3 = 43
11 ones + 4 ones = 11 + 4 = 15
15 is the smallest.
Practice Questions
1. Bella collected 96 stamps and Teddy collected 16 stamps less than Bella. Find the number of
stamps collected by both of them.
a. 80 b. 166
c. 176 d. 156
2. 8 tens are reduced from 2 thousand plus 1 tens. Find the number which is left.
a. 1903 b. 1830
c. 930 d. 1930
3. Every day John makes 56 drawings. How many drawings will he prepare in a week?
a. 392 b. 292
c. 372 d. 282
4. Teresa got 126 marks out of 150. Ana got 51 marks less than Teresa. What are Ana's marks
out of 150?
a. 73 b. 75
c. 65 d. 68
5. If 136 chocolates are present in 17 packets and we know that each packet has an equal
number of chocolates in it. Find the number of chocolates present in each packet.
a. 7 b. 6
c. 9 d. 8
6. Jordan purchases a newspaper every day. Each newspaper has 12 pages in it. Find the total
number of pages in all the newspapers which he purchased in 18 days.
a. 216 b. 226
c. 196 d. 2006
7. Sana was boiling some eggs. She boiled 3 eggs for each family member and 6 additional
eggs. If there are 13 members in the family, find the number of eggs she boiled that day.
a. 39 b. 46
c. 45 d. 47
8. George sold 1627 chewing gum packets. Danny sold 615 more chewing gum packets. Frieda
sold 179 chewing gum packets less than Danny. How many chewing gum packets did Frieda
sell?
a. 2242 b. 2063
c. 2163 d. 2142
9. Ricky invited 941 people to his show. He gave 4 food packets to each person in the show.
How many food packets were distributed by Ricky?
a. 3746 b. 3764
c. 3574 d. 3546
10. There were 84 dogs and 51 humans in the park. Find the total number of legs in the park.
a. 438 b. 336
c. 102 d. 135
11. Each basket contains the given number of mangoes in it. How many baskets would be
needed to accumulate 207 mangoes in it?
a. 11 b. 8
c. 9 d. 10
12. One packet of juice can hold 2 L in it. If Rohan buys 174 packets of juice and fills it in a
container of capacity 500 L, how much capacity will be left in the container?
a. 144 L b. 125 L
c. 348 L d. 152 L
13. Each student in the class has the same number of toffees as given below. They decide to
share 4 chocolates each with the teacher. If the teacher receives 72 toffees. Find the number
of students in the class.
a. 18 b. 17
c. 16 d. 19
14. Philip decides to divide the below popcorn buckets between 4 cousins. How many popcorn
buckets did each cousin get?
a. 10 b. 20
c. 5 d. 6
15. Tina bought 158 packets of ice cream. While returning home, two ice-creams more than half
the ice cream bought were wasted. How many ice-creams did Tina bring home?
a. 79 b. 81
c. 77 d. 87
16. Cian decided to purchase sweets from 3 different shops. From shop 1 she purchased 425
sweets. From shop 2 she purchased 139 sweets. From shop 3 she purchased 125 sweets
less than what she purchased from shop 1. Find the total number of sweets collected.
a. 864 b. 846
c. 689 d. 854
17. A train has 84 compartments attached to it. Each compartment has 14 wheels in it. Find the
total number of wheels on the train.
a. 1276 b. 1186
c. 1196 d. 1176
18. Mary has 143 balloons less than Peter. Peter had 338 balloons more than the number of
balloons given below. Find the number of balloons with Mary.
a. 362 b. 219
c. 211 d. 352
19. What is the difference between the greatest number and the smallest number?
a. 1457 b. 1547
c. 1447 d. 1557
20. Liza distributed the below cupcakes to each friend on her birthday. If Liza had 49 friends, find
the total number of cupcakes she distributed.
a. 250 b. 255
c. 240 d. 245
For example, if we consider that a student read 1 page out of 5 pages in a notebook, then the fraction
of pages which the student read = 1/5
Numerator: The number at the top of the fraction is called the numerator.
Denominator: The number at the bottom of the fraction is called the denominator.
Types of Fractions
There are 4 types of fractions and they are mentioned below.
i. Unit Fractions
ii. Proper fractions
iii. Improper fractions
iv. Mixed fractions
Unit Fractions: All the fractions which have 1 in their numerators are called unit fractions. For
example, 1/5, 1/3, 1/9, etc.
Proper Fractions: When the numerator is smaller than the denominator, the fraction is called a
proper fraction. For example, 2/5
2<5
Improper Fractions: When the numerator is bigger than the denominator, the fraction is called an
improper fraction. For example, 7/3
7>3
Mixed Fractions: When the fraction is the combination of a whole number and proper fraction, it is
1
called a mixed fraction. For example, 1
2
The lowest form of a fraction is such a state in which the numerator and denominator have no
number in common.
For example, 6/8 have 2 common in them so we can reduce the fraction and write it as 3/4.
Equivalent Fractions
The fractions which have different numerators and denominators yet have the same value are called
equivalent fractions.
For example, 4/8 and 8/16 are equivalent fractions as their lowest form is equal to 1/2.
The fraction with a smaller numerator is smaller as compared to the fraction with a bigger numerator.
For example,
As 2 < 4
1 1
a. b.
2 3
3 2
c. d.
4 3
Solution 1: c
Total parts = 4
Shaded part = 3
a. 3/9 b. 7/9
c. 5/9 d. 6/9
Solution 2: b
When the denominator is the same, we call the fractions “Like Fractions”.
3<5<6<7
Practice Questions
1. Which fraction is the correct representation of the shaded part of the figure given below?
a. 8/12 b. 8/10
c. 7/10 d. 7/12
a. 5/8 b. 1/7
c. 7/6 d. 1/3
a. 7/11 b. 1/11
c. 1/4 d. 1/8
4. Which of the following fractions can also be called as half of the total parts?
a. 1/4 b. 1/8
c. 1/5 d. 1/2
a. b.
c. d.
a. 3/4 b. 1/4
c. 3/6 d. 2/4
a. 5 b. 8
c. 6 d. 1
a. 5/9 b. 6/7
c. 3/3 d. 1/7
a. 5/3 b. 3/5
c. 6/5 d. 5/7
10. The square given below has 1/4 part shaded. Which of the following fraction parts will be
equivalent to 1/4?
a. Fraction 1 b. Fraction 2
c. Fraction 3 d. Fraction 4
a. 2/8 b. 1/3
c. 3/8 d. 5/8
12. Which of the following figures are shaded to represent a fraction equivalent to 3/8?
a. Figure 1 b. Figure 2
c. Figure 3 d. Figure 4
13. What is the fraction of oranges shown in the figure given below?
a. 6/10 b. 6/16
c. 6/12 d. 6/18
14. The number present at the bottom of a fraction that mentions the total parts in a fraction is
called the __________________.
16. If you colour two more slices what will be the fraction of the shaded part of the circle?
a. 6/12 b. 6/10
c. 4/10 d. 4/12
17. What fraction needs to be shaded more to make the whole figure shaded?
a. 8/9 b. 1/9
c. 2/9 d. 1/3
18. Which option is an equivalent fraction for the shaded part of the rectangle given below?
a. Fraction 1 b. Fraction 2
c. Fraction 3 d. Fraction 4
a. b.
c. d.
Length
Length is the measurement of distance. With the help of length, a student can determine how long or
how short a given thing is. Everything around us has a length, for example, the car, the pencil, etc.
The various tools which we have been using to measure length are measuring tape, ruler, handspan,
stick, etc. We compare the length of the object with the measurement tool and thus determine the
length of the object in terms of the measuring tool.
The students need to know that measurements are done in some units. For instance, Teddy’s car is
2 metres longer than his friend’s car. In this sentence, the measuring unit is metres.
● Millimetre
● Centimetre
● Metre
● Kilometre
Conversions
Example 1: The length of five red sticks is shown below. Find the length of 35 such sticks in terms of
the pins.
a. 8 b. 40
c. 56 d. 60
Solution 1: c
Example 2: If Hazel borrowed 2 metres of rope every day. Find the total length of rope in centimetres
borrowed by Hazel in a week.
a. 14 cm b. 700 cm
c. 14 m d. 1400 cm
Solution 2: d
Total length of rope = Length of rope borrowed each day × Days in a week
We know that:
Practice Questions
1. Rosy collected 214 metres of cloth, out of which she kept 18 metres with herself and
distributed the rest among her 7 friends equally. Find the length of cloth each of her friends
got.
a. 14 m b. 28 km
c. 28 m d. 14 km
2. Aron’s stick was double the length of Peter’s bat. Peter’s bat was 175 mm smaller than 697
mm. What is the length of Aron’s stick?
a. 1044 mm b. 1096 mm
c. 1094 mm d. 1084 mm
3. Roma measures her son’s height by placing him over some books as shown below. If the
measured height comes out to be 114 cm and the height of the books alone was 19 cm, then
find the height of Roma’s son.
a. 99 cm b. 133 cm
c. 95 cm d. 105 cm
a. 3 units b. 24 units
c. 14 units d. 42 units
6. If we reduce 1036 centimetres from 4987 centimetres, we are left with ____________ cm.
a. 3851 b. 3951
c. 3591 d. 3917
7. Jelly was cutting a piece of cloth. The original length of the cloth was 112 inches. Find the
length of the cloth which Jelly cut if 26 inches more than the 61 inches was left.
a. 87 in b. 25 in
c. 15 in d. 78 in
8. The length of the curtains in the living room was measured as 252 m. If the length of the
curtains in the bedroom was 24 m less than half of the length of the living room curtains, find
the length of the curtains of the bedroom.
a. 126 m b. 24 m
c. 90 m d. 102 m
9. If Robert’s jeans are 48 inches long, what is the length of Robert’s jeans in feet?
a. 2 b. 4
c. 1 d. 6
a. 3000 m b. 1500 m
c. 3400 m d. 2600 m
12. Rita bought a pair of sandals with a heel height of 6 inches. What will be the total height of the
heels if she adds up 5 pairs of similar sandals one above the other?
13. The dress was 115 cm long. An extension of the length 13 cm was added to the dress twice.
Find the present length of the dress.
a. 128 cm b. 144 cm
c. 154 cm d. 141 cm
14. Robert can design a dress for Rachel using 846 cm cloth. If Rachel demands 95 such
dresses, what length of cloth will be required?
a. 80370 cm b. 83070 cm
c. 80270 cm d. 80720 cm
15. How many hexagons will be used to measure the length of 21 such boys?
a. 112 b. 162
c. 126 d. 116
16. Rocky is three times taller than Bob, Rocky is 177 cm tall, what is the height of Bob?
a. 55 cm b. 59 cm
c. 57 m d. 62 cm
a. 2915 cm b. 1115 cm
c. 1015 cm d. 2905 cm
18. Justin’s father is 18 cm taller than Justin’s sister. Justin’s sister is 6 cm shorter than Justin. If
Justin’s height is 56 cm, find the height of Justin’s sister.
a. 50 m b. 74 m
c. 50 cm d. 74 cm
19. Sunny buys a ladder that is 216 feet long. He wishes to divide the ladder equally between all
his twelve friends. Find the length of the ladder distributed to each friend.
a. 18 feet b. 15 feet
c. 19 feet d. 13 feet
20. Thomas bought 165 metres more than half the length of cloth bought by Jack. If Jack bought
5140 metres of cloth, what length of cloth is bought by Thomas?
We can say the amount of water in the first glass is less than half, in the second glass it is almost half
and in the last glass, it is more than half.
Capacity can also be defined as the maximum amount of liquid that can be poured into a container
without any leakage or spill off.
Note that:
1 Gallon = 4 Quarts
1 Gallon = 8 Pints
Example 1: Tim has 6000 mL of juice with him. Each container has a capacity of 500 mL. How many
containers will Tim require to store the entire juice?
a. 6 b. 12
c. 15 d. 20
Solution 1: b
Number of containers = 12
Example 2: If the total capacity of the 4 containers is 1500 mL. Find the capacity of the small yellow
container.
a. 150 mL b. 155 mL
c. 145 mL d. 140 mL
Solution 2: c
Total = 1500 mL
Practice Questions
1. How many millilitres are present in 5 Litres of Milk?
a. 500 b. 100
c. 5000 d. 50000
2. If we add 12 units of water to the existing water in the figure, we will obtain _____ units of
water. (Note: 1 long line = 1 unit)
a. 16 units b. 18 units
c. 22 units d. 20 units
3. If the red bottle can hold 3500 mL of water and the yellow bottle can hold 1600 mL of water,
then find out the total capacity of all the bottles given below.
a. 11850 mL b. 11800 mL
c. 12800 mL d. 12850 mL
4. Out of 84 ketchup bottles, some of the bottles shown below were wasted while in
transportation. If each bottle’s capacity was 45 mL, find the total capacity of the remaining
bottles.
a. 3240 mL b. 540 mL
c. 2340 mL d. 580 mL
5. A water jug holds 2600 mL of water in it. It can fully fill 13 glasses of water without having any
water left in the jug. If the glasses are of equal capacity, find the capacity of each glass.
a. 350 mL b. 300 mL
c. 250 mL d. 200 mL
6. The capacity of tank A is four times more than the capacity of the drum. The capacity of the
drum is the 26th multiple of 6 in litres. Find the capacity of Tank A.
a. 600 L b. 650 L
c. 624 L d. 634 L
a. 5280 mL b. 3080 mL
c. 2200 mL d. 4850 mL
8. Sweety’s glass can have 1850 mL of Coke in it. If she drinks 919 mL of it, how much is left?
a. 933 mL b. 921 mL
c. 961 mL d. 931 mL
9. The capacity of container B is 420 mL less than container C and the capacity of container B is
twice the capacity of container A. The capacity of container C is 8620 mL. Find the capacity of
container A.
a. 8200 mL b. 4120 mL
c. 4000 mL d. 4100 mL
a. 8 b. 6
c. 4 d. 10
11. Teresa fills the cup half and measures its volume to be 116 mL. What is the capacity of 3
such full cups?
a. 384 mL b. 696 mL
c. 464 mL d. 846 mL
12. The total capacity of all the glasses shown below is 5950 mL. The capacity of all the glasses
is the same. Find the capacity of one glass.
a. 300 mL b. 350 mL
c. 250 mL d. 450 mL
13. 560 Quarts of oil gets split by a tanker. If the remaining oil in the tanker is 8870 Quarts, find
the total capacity of the tanker.
14. At a party, Shelly broke the glasses shown below, which are of the same capacity. If the
capacity of the broken glasses were 448 mL. Find the capacity of two broken glasses.
a. 28 mL b. 16 mL
c. 56 mL d. 14 mL
a. 4 b. 6
c. 5 d. 3
16. The total volume of milk available with Teddy was 14500 mL. He wanted to pack it equally
into packets of 1 L each. How much milk will be left with him which can’t be packed?
a. 550 mL b. 450 mL
c. 600 mL d. 500 mL
17. Roger had 86 pints of juice out of which 6 quarts were distributed. Find the remaining quantity
of juice left with Roger in quarts.
a. 37 b. 74
c. 48 d. 56
18. A truck can travel a distance of 24 km with one litre of petrol. How much distance will the truck
be able to cover if there are 5 litres of petrol?
a. 140 km b. 120 m
c. 120 km d. 140 m
19. How many 400 mL measures of water will fill a tank of capacity 7 L and 600 mL?
a. 19 b. 18
c. 17 d. 21
a. 6 b. 4
c. 8 d. 10
At the same time, we can call feathers and paper etc. as light objects.
We measure the weight using weighing balance and weighing scales of various designs suited for
measuring different objects. Some are shown below:
There are two pans in a weighing balance. The pan which contains the heavier objects goes down
and the pan which contains the lighter object goes up.
Light Light
Heavy
Heavy
If the weight on both the pans are equal then they rest at the same level.
Balanced Weight
To denote weight, we use some units like kilograms, grams, ounces, pounds, etc.
Example 1: Pam weighs 1240 g more than Teresa. Teresa weighs 2 kg less than Stuart. If Stuart is
6415 g. What is the weight of Pam?
a. 5665 g b. 5655 g
c. 5555 g d. 5566 g
Solution 1: b
Example 2: What is the weight of one can, if the weight of orange box is 450g?
a. 145 g b. 155 g
c. 175 g d. 195 g
Solution 2: c
Practice Questions
1. One mobile weighs 1650 g. Tom buys 4 dozen similar mobile phones. Find the total weight of
all the mobiles.
a. 6600 g b. 72 kg
c. 79200 g d. 7820 g
a. Papaya b. Watermelon
c. Mango d. All fruits are equal in weight
3. Jimmy distributes some cookies among his friends. If he distributes 510 g of cookies to each
of his friend. Find the weight of cookies present with Jimmy, if he distributes the entire cookies
between 27 friends.
a. 17700 g b. 13330 g
c. 13700 g d. 13770 g
a. 560 g b. 418 g
c. 702 g d. 692 g
5. Rachel needed 58 more buttons to make the total weight of buttons as 1500 g. If each button
weighs 25 g, find the weight of the buttons present with Rachel?
a. 50 g b. 1540 g
c. 1450 g d. 150 g
6. Box A is 80 kg heavier than Box B. Box B is half the weight of Box C. If Box C is 120 kg. Find
the sum of the weight of Box A and Box C.
a. 140 kg b. 260 kg
c. 240 kg d. 180 kg
a. 450 g b. 425 g
c. 435 g d. 445 g
8. 56 similar candies weigh 1064 pounds. Find the weight of two candies.
a. 19 lbs b. 38 lbs
c. 34 lbs d. 48 lbs
9. A toy train weighs 1890 g. The kid breaks the toy and now the toy train weighs 1598 g. What
weight of the toy got broken?
a. 292 g b. 282 g
c. 294 g d. 288 g
10. A shopkeeper has a faulty weighing machine in which 115 g of weight is recorded more than
the actual weight. If the shopper wants to give 915 g of sugar to a customer, how much sugar
should he weigh in his weighing machine?
a. 1030 g b. 1050 g
c. 950 g d. 1000 g
a. 84 g b. 1260 g
c. 840 g d. 1060 g
a. 1100 g b. 33 kg
c. 33000 g d. 3300 g
13. If the weight of the basket is 165 g, find the weight of the fruits.
a. 750 g b. 585 g
c. 555 g d. 575 g
14. Sandy was given 851 g of sweets, he ate 195 g of sweets on Monday and 412 grams of
sweets on Tuesday. What was the weight of sweets left with Sandy?
a. 607 g b. 204 g
c. 244 g d. 144 g
15. Fred collected 45 turtles of the same weight. The total weight of all the turtles was 945 g. Find
the weight of one turtle.
a. 20 g b. 22 g
c. 21 g d. 23 g
16. One packet of peanuts weighs 560 g. Richard purchases 14 such packets. What will be the
total weight of peanuts purchased by Richard?
a. 7840 g b. 7480 g
c. 7750 g d. 75400
17. What will be the weight of the basket if the weight of the flowers was 850 g?
a. 1500 g b. 850 g
c. 450 g d. 650 g
18. The weighing machine recorded the weight of Nancy as 78 kg. If Roma weighed 12 kg more
than half of Nancy’s weight, find the weight of Roma.
a. 51 kg b. 39 kg
c. 41 kg d. 49 kg
19. The total weight of the three objects is 164 kg. The pyramid weighs 91 kg. The sphere weighs
44 kg. Find the weight of the cube.
a. 30 kg b. 31 kg
c. 29 kg d. 28 kg
20. Martin buys 6 kg of mangoes. How many grams of mangoes did Martin buy?
a. 60 g b. 600 g
c. 60000 g d. 6000 g
One denotes the time in seconds, one denotes the time in minutes and the last one is the hour hand
which is definitely present in all the clocks.
With this, we understood that time can be measured in three different units, i.e. seconds, minutes
and hours.
1 hour = 60 minutes
1 minute = 60 seconds
Here’s how the minute hand’s movement shows different times in an hour.
We know that:
1 day = 24 hours
1 week = 7 days
1 month can have 28, 29, 30, 31 days depending upon the month.
1 year = 12 months
Today = Present day
Yesterday = A day before today
Tomorrow = A day after today
24-hour format - In this format, we do not use the AM or PM as the time is not repeated.
Similarly,
Example 1: What will be the time 35 minutes before the time given below?
a. 6:00 b. 5:50
c. 5:45 d. 5:40
Solution1: d
Example 2: Sam will join school 15 days after 9th October. If 9th October is Sunday, on which day
will Sam join the school?
a. Saturday b. Monday
c. Tuesday d. Friday
Solution 2: b
We know that:
After one week, we come back to the same day on the calendar.
Practice Questions
1. How many minutes are present in 7 hours 15 minutes?
a. 420 b. 435
c. 410 d. 520
2. Maria says, “Tom’s birthday is next Tuesday”. If next Wednesday will be the 25th of the
month, when will it be Tom's birthday?
a. 26th b. 24th
c. 23rd d. 27th
3. Ron started his exam at 9:10 am and completed his exam at 10:00 am. What time did Ron
take to complete his exam?
a. 50 minutes b. 60 minutes
c. 40 minutes d. 20 minutes
4. Rick reached the hotel 26 minutes after 7:34 PM. What time did he reach the hotel?
a. 7:00 PM b. 8:05 PM
c. 8:00 PM d. 8:05 AM
5. Leslie’s niece is 27 days old today. If Leslie’s niece was born on 5th May, what date is today?
6. George takes 35 minutes to complete his report. If he completes his report at 5:42 PM, at
what time did he start his report?
a. 5:00 PM b. 5:07 PM
c. 5:27 PM d. 5:17 PM
7. If Teddy was born on 16th November 2003. Find his age on 16th January 2005.
a. 2 months b. 12 months
c. 10 months d. 14 months
8. If the time taken to fill a water tank is 16 hours. What amount of time will be required to fill 8
such water tanks? Assume that the water speed is the same.
9. Which of the following options tells the correct time for the clock shown below?
a. 480 b. 460
c. 560 d. 580
11. Susan reached 40 minutes earlier than the time given below. Find the time at which Susan
reached the place.
a. 7:10 b. 7:45
c. 7:40 d. 7:20
12. Aron took 56 minutes more to finish the task than Reva. If Reva completed the task in 1 hour
10 minutes, find out the time taken by Aron.
13. If the day before yesterday was Saturday, which day is today?
a. Monday b. Tuesday
c. Sunday d. Friday
14. Messi went to the playground at 7:10 PM and came back at 9:40 PM. For how long did he
stay at the playground?
15. Which of the following options shows the time which is equal to 40 minutes less than 8:00?
a. b.
c. d.
16. Taurus decides to walk for 15 minutes each day. What is the total time which Taurus spends
walking in a week?
17. If the 4th of May was the 1st Monday, when will the 4th Monday fall in the same month?
18. If the movie started at quarter to 2 PM and ended at Half-past 3 PM. Find the duration of the
movie.
19. Last Tuesday was the 19th of a month, what was the day on the 12th of the same month?
a. Monday b. Tuesday
c. Friday d. Saturday
20. If yesterday was Wednesday, which day would fall 3 days after today?
a. Sunday b. Saturday
c. Monday d. Friday
Those objects whose temperature is high are termed as hot objects like candle, tea, fire, sun, etc.
Similarly, the objects whose temperature is low are termed as cold objects like, ice, cold drinks,
snow, ice-creams, etc.
Just like the objects, we feel hot or cold in our environment also. The weather outside is different in
different seasons.
If the temperature recorded is less, it is cooler and if the temperature recorded is more, then it is
hotter.
The unit in which we measure temperature is Celsius (°C) and Fahrenheit (°F).
Example 1: On Monday, the temperature of place A was recorded as 59°F. On Tuesday, the
temperature came down to 42°F. What was the temperature difference between Monday and
Tuesday for place A?
a. 7°F b. 7°C
c. 17°F d. 17°C
Solution 1: c
Example 2: Consider the thermometer gives a faulty reading. It shows 19°C less than the actual
temperature. Find the actual temperature.
a. 21°C b. 22°C
c. 23°C d. 20°C
Solution 2: b
Practice Questions
1. What temperature is shown below in the thermometer?
a. 22°C b. 32°C
c. 27°C d. 37°C
2. Temperature in Paris is 64°F. If the temperature of Canada is 28°F lower than the
temperature of Paris. Find the temperature of Canada.
a. 36°F b. 16°F
c. 26°F d. 28°F
3. Hazel decides to go skiing. Which of the following temperatures could be present outside?
a. 36°F b. 66°F
c. 0°F d. 78°F
4. Pam felt feverish yesterday, so she measured her body temperature. The thermometer read
42°C. Today when she again measured her body temperature, she found it to be 38°C. Find
how cooler is her body now, compared to yesterday.
a. 4°C b. 5°C
c. 6°C d. 7°C
a. 175°F b. 165°F
c. 175°C d. 165°C
6. Determine the temperature difference between the two readings. (The measurements are in
°C)
a. 58°C b. 42°C
c. 26°C d. 16°C
7. The temperature of place N is 14°C hotter than place M. If place M has a temperature of
38°C, find the temperature of place N.
a. 52°C b. 54°C
c. 42°C d. 56°C
a. 32°F b. 42°F
c. 38°F d. 48°F
10. The average temperature of May was recorded as 65°F. The average temperature of June
came down by 6°F. What was the average temperature in the month of June?
a. 57°F b. 58°C
c. 59°F d. 60°C
11. Determine the temperature difference between the two readings. (The measurements are in
°C)
a. 12°C b. 15°C
c. 8°C d. 10°C
12. What will be the temperature of Place H if the temperature of Place J is 176°F and the
temperature of Place H is 49°F cooler than Place J?
a. 117°F b. 127°F
c. 127°C d. 117°C
13. If the temperature of Place F is 88°F and the temperature of Place G is 39°F, which of the
following statements is correct?
a. 15°F b. 30°F
c. 60°F d. 65°F
15. Tomorrow it is going to be 28°F cooler than today. If today the temperature is 135°F, what will
be the temperature tomorrow?
a. 107°F b. 117°F
c. 110°F d. 127°F
16. Every day the temperature constantly increases by 7°F. If on the 12th of the month, the
temperature was 43°F, what will be the temperature on the 15th of the same month?
a. 21°F b. 51°F
c. 64°F d. 74°F
17. The temperature of place A is higher than place B and lower than place C. The temperature
of place C is 56°C and the temperature of place B is 38°C. Find the possible temperature of
place A.
a. 69°C b. 28°C
c. 33°C d. 52oC
18. Which of the following thermometer shows the second hottest reading?
a. A b. B
c. C d. D
a. 96°C b. 86°C
c. 78°C d. 88°C
20. Determine the temperature difference between the two readings in °F.
a. 80°F b. 70°F
c. 90°F d. 85°F
Euro (EUR) used in the European Union states like France, Germany, Italy, etc. Its symbol is €.
Great British Pound (GBP) used in the United Kingdom. Its symbol is £.
₹ 1 = 100 paise
Let us take some examples to understand the type of questions asked under this category.
Example 1: Peter received $124 from George, $536 from Nicky and $188 from his uncle. What
amount is present with Peter now, if he spends $101?
a. $848 b. $747
c. $887 d. $778
Solution 1: b
Example 2: In a box there are many lemons. If the cost of 24 lemons is $120. Find the cost of the
lemons given below.
a. $16 b. $70
c. $90 d. 80
Solution 2: d
Practice Questions
1. Tyson received $115 from his uncle. His parents gave him $118 and he already had $151.
Find out the total amount present with Tyson.
a. $394 b. $384
c. $392 d. $382
2. Harry has $940 with him. If each kite costs $47, how many kites can Harry buy?
a. 40 b. 30
c. 20 d. 10
3. If the price of 55 pencils is 220 AU$, find the price of 12 similar pencils.
a. 40 AU$ b. 48 AU$
c. 36 AU$ d. 30 AU$
4. Danny needed $5728 more to complete his payment of $10000. How much money did Danny
already pay?
a. $4272 b. $4742
c. $4782 d. $4744
5. Tanya purchased a book for $145. If she got a discount of $22 from the shopkeeper, find the
original price of the book.
a. $157 b. $167
c. $124 d. $144
6. What is the difference between the price of the costliest drink and the cheapest drink among
the four?
a. $15 b. $10
c. $5 d. $20
7. Scarlet is selling 28 similar bracelets at ¥252. What will be the cost of 12 bracelets?
a. ¥110 b. ¥180
c. ¥108 d. ¥116
8. If the cost of 10 roses is ¥220. Find the cost of two roses less than the roses given below.
a. ¥36 b. ¥42
c. ¥46 d. ¥44
9. Jonas saves 41 AU$ every week from his pocket money. How much money will he save in 17
weeks?
10. Neha selects five pineapples worth $7 each and four mangoes worth $5 each. What is the
total bill which Neha has to pay?
a. $55 b. $66
c. $73 d. $63
11. Ronny bought 7 similar headphones. The price of each headphone is given below. Find the
total amount paid by Ronny.
a. $648 b. $658
c. $668 d. $678
12. A shopkeeper purchased exotic fruits at $45 per kg and sold them at $55 per kg. How much
money did the shopkeeper keep with himself?
a. $11 b. $12
c. $10 d. $9
13. A sandwich costs $19. If Manny orders 9 sandwiches for his family, what amount should he
pay?
a. $171 b. $161
c. $111 d. $121
14. The price of the banana is £24 and the price of the pumpkin is £62, if the price of the apple is
£3 more than the banana, find the total price of all three.
a. £92 b. £113
c. £103 d. £98
15. Jimmy bought 3 packets of cashews from the shop worth $26 each. The shopkeeper offered
him a discount of $2 per packet. Find the total amount paid by Jimmy.
a. $72 b. $78
c. $76 d. $74
16. Henry works in a shop in which he earns 123 AU$ every week. How much money will he earn
in 12 weeks?
17. Evan had $44 in his purse, out of which he dropped $5 bill in the bus and paid the bus fare for
the journey. If he had only $32 left in his purse, find the bus fare for the journey.
a. $7 b. $8
c. $9 d. $6
18. If all the relatives gave 93 cents to Bella, find the total amount collected if there are 4 relatives
of Bella.
19. Sophie had $1284, out of which she spent $1034. How much money is left with her?
a. $210 b. $260
c. $250 d. $350
20. Sia purchased some items from the shop worth $567. If she gave $1000 to the shopkeeper,
how much should the shopkeeper return her?
a. $433 b. $343
c. $423 d. $333
The students are expected to identify the correct shape and relate it to the real-life world. This is a
commonly asked question type.
Square: A shape that has four straight sides of the same length and four angles of 90 degrees (right
angles).
Rectangle: A shape with four straight sides and four angles of 90 degrees (right angles). Two of the
sides are longer than the other two sides.
Circle: A circle is the locus of all points equidistant from a central point.
Radius of a circle: The distance from the centre to the boundary of a circle is called the radius.
Diameter of a circle: The distance from one point on a circle through the centre to another point on
the circle is called a diameter.
It is twice the radius and also the longest distance across the centre.
There are some Prefixes that help us to understand the shape of the figure like:
3-D Shapes
They are nothing but solids that consist of 3 dimensions, namely - length, breadth, and height. The
"D" in "3D shapes" stands for "Dimensional."
A cube, cuboid, cone, sphere and cylinder are the basic 3-dimensional shapes we see around us.
Line Segment: A straight path having two definite end points is called a line segment.
Ray: A straight path extending endlessly in one direction and having one endpoint.
Straight Line: It is a line that runs in one direction without taking any turns or curves.
It can be classified into three types:
Slanting Line: It is defined as a line that is straight but leans or slants towards another direction.
Vertical Line: It is a straight line that runs from top to bottom and bottom to top.
Horizontal Line: It is a straight line that runs from left to right and right to left.
Curved Lines: A line that is bent is known as a curved line. It is not a straight line.
Angles: When two rays are drawn in different directions from a single point, the rays are said to be at
an angle to each other. The point is called the vertex.
Types of Angles
Example 1: How many boundary faces (sides) are present in the figure given below?
a. 15 b. 20
c. 14 d. 18
Solution1: b
a. Square b. Pentagon
c. Pyramid d. Rectangle
Solution 2: d
Practice Questions
1. Which of the following shapes has the maximum number of sides?
a. A b. B
c. C d. D
2. An angle that measures greater than 90 degrees and less than 180 degrees is called
_________ angle.
a. right b. obtuse
c. acute d. straight
4. I am a shape that has half the number of sides of a hexagon and I have all my sides equal in
length. Identify me.
a. Rectangle b. Pentagon
c. Square d. Triangle
a. Pentagon b. Octagon
c. Heptagon d. Hexagon
6. What is the difference between the number of acute angles and reflex angles?
a. 0 b. 1
c. 2 d. 3
a. Circle b. Quadrilateral
c. Hexagon d. Triangle
a. 1 points b. 2 points
c. 3 points d. 4 points
a. b.
c. d.
a. 90° b. 240°
c. 360° d. 270°
a. 9 b. 11
c. 8 d. 7
a. Acute b. Straight
c. Obtuse d. Right
a. 44 b. 46
c. 48 d. 42
16. One side of a regular heptagon is 6 cm. Find the sum of all the sides of this heptagon.
a. 48 cm b. 44 cm
c. 46 cm d. 42 cm
a. Circle b. Triangle
c. Pentagon d. Octagon
18. If you double the number of sides in a triangle and add two sides to it, which shape will be
formed?
a. Pentagon b. Octagon
c. Heptagon d. Hexagon
a. L b. A
c. P d. K
a. obtuse b. acute
c. right d. straight
This comes under the category of data handling where we represent the numerical data in the form of
diagrams.
Example 1: Carefully observe the pictograph and answer the following question.
a. Math b. Reading
c. Social Studies d. None of these
Solution1: a
Math has 8 pencils drawn on its right, which is the maximum number.
Bar Graph: Bar graph is used to represent the data in the form of bars. The height of the bar
determines the quantity measured.
Example 2: Carefully observe the bar graph and answer the following question.
a. Walk b. Bicycle
c. Bus d. Train
Solution 2: b
The height of the purple bar comes closer to 30 which denotes that 30 people like a bicycle as their
mode of transportation.
Pie Chart: A pie chart is a circular statistical graphic, which is divided into slices to illustrate
numerical proportion.
Example 3: Carefully observe the pie chart and answer the following question.
Favourite Beverage
Other Tea
Water
Coffee
Cola
a. Tea b. Coffee
c. Cola d. Water
Solution 3: c
The green colour occupies the maximum area of the circle which denotes that it is the most liked/
preferred beverage.
Practice Questions
Directions (1-3): Carefully observe the bar graph and answer the following questions.
a. B b. A
c. C d. D
a. 10 b. 25
c. 15 d. 5
a. 10 b. 25
c. 15 5d. 5
Directions (4-8): Carefully observe the pie chart which represents the percentage of people liking a
particular series and answer the following questions.
T
S 9%
10% P
26%
R
24%
Q
32%
a. Q b. T
c. P d. R
a. S b. T
c. Q d. R
a. 24% b. 26%
c. 32% d. 10%
a. 14% b. 16%
c. 15% d. 11%
a. Q b. T
c. P d. R
Directions (9-12): Carefully observe the pictograph and answer the following questions.
Apples
Strawberries
Oranges
Grapes
Bananas
Key: 10 students
a. 30 b. 25
c. 35 d. 15
10. Which two fruits are liked by the same number of students?
a. Apple b. Orange
c. Strawberry d. Banana
12. Find the total number of people who like strawberries and grapes.
a. 35 b. 30
c. 25 d. 40
Directions (13-17): Carefully observe the pictograph and answer the following questions.
a. 45 b. 40
c. 15 d. 30
14. What is the difference between the number of horse balloons and pig balloons?
a. 5 b. 10
c. 14 d. 15
a. Cat b. Pig
c. Horse d. Dog
16. What is the difference between the maximum number and the minimum number of shaped
balloons?
a.25 b. 30
c.35 d. 20
a. Dog b. Ca
c. Horse d. Pig
Directions (18-20): Carefully observe the pie chart and answer the following questions.
Strawberry
18%
Chocolate
Vanilla 55%
27%
a. 18% b. 27%
c. 55% d. 64%
19. What is the difference between the percentage of Chocolate and Strawberry?
a. 37% b. 27%
c. 47% d. 29%
a. Chocolate b. Strawberry
c. Vanilla d. None of these
a. 0 b. 1
c. 2 d. 3
a. 2254 b. 2244
c. 2256 d. 2356
a. $1,095 b. $1,195 a. 1, 2 b. 2, 3
c. $1,295 d. $1,395 c. 2, 1 d. 3, 3
14. The cost of a smart teddy bear is twice 17. A bus that travels to another city in 3
the cost of a toy car costing $125. hours 15 minutes is scheduled to leave
What is the cost of the smart teddy the bus stand at 11:20 AM. If the bus
bear? starts 20 minutes late, then at what
time will it reach the other city?
a. $150 b. $175
c. $225 d. $250 a. 3:05 AM b. 1:55 AM
c. 2:35 PM d. 2:55 PM
15. What is the temperature shown in the
thermometer?
18. What is the reading in the thermometer 21. For her birthday, Avni got $2,250 from
given below? her family. She spent two-fifth of it.
Find the amount that she spent:
o o
C F
25 80
a. $1,350 b. $1,525
20 70
c. $900 d. $950
15 60
10 50
22. How many hours do 3480 minutes
0 40
have?
-10 30
-15 20
a. 72 b. 49
-20 10
c. 61 d. 58
-25 0
-30 -10
23. Which of the following pairs is correct?
-35 -20
M N
a. Line segment
a. b. b. Line
c. Ray
d. None of these
2 3 3 4 4 5 a. 4 kg 978 g b. 5 kg 324 g
c. 3 kg 888 g d. 4 kg 988 g
30 6 14 2 ? 3
32. Which of the following is incorrect?
a. 18 b. 22
c. 27 d. 29 a. (456 x 63) x 35 = 456 x (63 x 35)
b. 729 x (623 + 71) = 71 x 623 x 729
28. Robert had 64 pens. He gave one- c. 92 x 1 x 35 = 92 x 35
fourth of it to Jack. Out of the remaining d. 473 x 7321 x 0 = 0
pens, he gave two-third to James. How
many pens did he give to James? 33. Which of the given statements about a
circle is not true?
a. 16 b. 32
c. 48 d. 24 a. Radius of a circle is half of the
diameter.
29. A boat starts from its port and travels a b. A circle can have many centres.
distance of 17 m 84 cm. Due to c. Diameter is the longest chord.
weather warning; the captain of the d. Diameter passes through the centre
boat is asked to take a U-turn and of a circle
return back. How much distance did
the boat travel? 34. Find A and B in the given fractional
number line:
a. 35 m 68 cm
b. 34 m 68 cm 𝟑 𝟓
c. 37 m 68 cm 0 A 1 B
𝟐 𝟐
d. 36 m 16 cm
a. Square
b. Quadrilateral a. b.
c. Rectangle
d. Triangle
c. d.
11. Fill in the blank:
6249 - 1295 + 2381 = 5684 + _____ - 16. Find the difference between the
1429 greatest 4-digit even number and the
smallest 4-digit odd number:
a. 2780 b. 3080
c. 3290 d. 3480 a. 8999 b. 10999
c. 8998 d. 8997
12. Which of the following fractions is
greatest in value? 17. There is 3 L 640 mL of milk in the
fridge. Sanna consumes one-fourth of
1 1
a. b. this milk. How much milk is left?
2 3
1 3
c. d. a. 3 L 120 mL
4 4
b. 3 L 220 mL
13. Reh spent half of his salary in paying c. 2 L 730 mL
his house rent and from the remaining d. 2 L 820 mL
he spent $12604 in his daily expenses.
If he is left with $1088 in the end, what 18. A florist uses 9 flowers to make a
was his salary? bouquet. How many bouquets will he
make with 171 flowers?
a. $25668 b. $26432
c. $27384 d. $28428 a. 13 b. 15
c. 17 d. 19
14. The clocks show the start and end time
of homework for Ren. How much time 19. Convert the following mixed fraction
did Minni take to do her homework is into improper fraction:
she completed her homework in half of 8
9
the time taken by Ren? 17
153 161
a. b.
17 17
145 132
c. d.
17 17
a. 1 b. 3
c. 5 d. 6
26. For her shop, Reh ordered 26 cartons 30. Rah's weight is one-third the sum of
of chips. Each carton had 12 boxes. the weights of Roe and Henry. If Rah
Each box had 30 packets of chips. Find and Roe's weight are 23 kg and 34 kg,
the total number of packets of chips respectively, then find Henry's weight:
that Reh ordered:
a. 27 kg b. 29 kg
a. 792 b. 386 c. 35 kg d. 39 kg
c. 7,590 d. 9,360
31. Ammy spent 1800 cents in buying
27. In a grocery store, different items were shirts and 2400 cents in buying
kept on display with their price tags as trousers. If he had taken a total of 6400
shown in the given figure. How much cents with him for shopping, what
amount will Sia pay to the shopkeeper fraction of the total money did he
if she bought 4 mangoes, 5 apples and spend in buying shirts?
2 bottles of juice?
3 3
a. b.
8 4
$15 $30 $50 9 9
c. d.
16 32
ii. Parallel lines are a pair of lines that How many more choose chocolate
are the different distance apart and flavour than tuti-fruity flavour?
they will never meet.
Number of votes
iii. Congruent shapes or figures are
ones that have the same size and
shape. They have equal matching
sides and unequal matching
angles.
iv. A cuboid has 6 faces, 12 edges Vanilla Tuti-fruity Strawberry Butterscotch Chocolate
and 8 vertices. Flavours of Ice-cream
2. a
5412 > 4587 > 4158
3. d
V stands for 5.
4. c
Total lemons = 16
Groups = 16/4 = 4
5. b
125 + 148 = 273
273 = 200 + 70 + 3
6. c
6559 = six thousand five hundred and fifty-nine
7. d
18 = 10 + 5 + 3 which can be written as XVIII
8. b
In the range of 67 and 82, only option b and option d can come.
Keeping in mind, the condition that the sum of the digits is 10.
Option b - 73 is the correct answer.
9. d
8544 - 67 = 8477
7791 + 624 = 8415
8173 + 332 = 8505
8880 - 405 = 8475
10. a
3 cones = 69
So, 1 cone = 69 ÷ 3 = 23
1 cone + 1 circle = 45
So, 1 circle = 45 - 1 cone
1 circle = 45 - 23 = 22
Now,
2 circle + 1 cone = (22 × 2) + 23
44 + 23 = 67
11. c
160 tens less than 4 thousand = 2400
690 ones less than 20 hundred = 1310
115 tens less than 49 hundred = 4785
1800 ones less than 2 thousand = 200
12. d
63 can be written as 50 + 10 + 3 = LXIII
13. b
1610 - 742 = 868
14. c
Total files = 854 + 163 = 1017
15. c
7 tens = 70
40 ones = 40
Sum = 70 + 40 = 110
16. a
1425 < 1447 < 1547 < 1552
17. c
Three hundred sixty-nine = 369
CXXXIII = 303
60 ones + 9 ones = 69
2 tens + 70 ones = 90
18. b
8 × 3 = 24
19. d
567 + 876 = 1443 = One thousand four hundred and forty-three.
20. a
largest two-digit number = 99
smallest four-digit number = 1000
Difference = 1000 - 99 = 901
2. d
2 thousand plus 1 tens = 2010
8 tens = 80
Difference = 2010 - 80 = 1930
3. a
Number of days in a week = 7
Total drawings = 56 × 7 = 392
4. b
Marks of Teresa = 126
Marks of Ana = 126 - 51 = 75
5. d
Number of chocolates present in each packet = Total chocolates ÷ Number of packets
Number of chocolates present in each packet = 136 ÷ 17
Number of chocolates present in each packet = 8
6. a
The number of pages in one newspaper = 12
Number of newspapers = 18
Total number of pages = 12 × 18 = 216
7. c
Total eggs boiled = (13 × 3) + 6 = 39 + 6 = 45
8. b
George sold 1627 chewing gum packets.
Danny sold = 1627 + 615 = 2242 chewing gum packets.
Frieda sold = 2242 - 179 = 2063 chewing gum packets.
9. b
Total food packets = 941 × 4 = 3764
10. a
Legs of dogs = 84 × 4 = 336
Legs of humans = 51 × 2 = 102
Total = 336 + 102 = 438
11. c
Number of baskets = 207 ÷ 23 = 9
12. d
Juice capacity = 174 × 2 = 348 litres
Leftover capacity of container = 500 - 348 = 152 litres
13. a
Number of students = Total chocolates with the teacher ÷ 4
Number of students = 72 ÷ 4 = 18
There are 18 students.
14. c
Number of popcorn buckets with each cousin = 20 ÷ 4 = 5
15. c
Half of ice cream = 158 ÷ 2 = 79
Two more than half = 79 + 2 = 81
Ice cream left = 158 - 81 = 77
16. a
Sweets from shop 1 = 425
Sweets from shop 2 = 139
Sweets from shop 3 = 425 - 125 = 300
Total sweets = 425 + 139 + 300 = 864
17. d
Total number of wheels = 84 × 14 = 1176
18. b
Number of balloons with Peter = 24 + 338 = 362
Number of balloons with Mary = 362 = 143 = 219
19. a
Greatest number = 2741
Smallest number = 1284
Difference = 2741 - 1284 = 1457
20. d
Total cupcakes = 49 × 5 = 245
Chapter 3: Fractions
1. b
The shaded part = 8
Total parts = 10
So fraction = 8/10
2. c
Only in option c - 7/6, the numerator > denominator
3. a
Unit fractions have only one in their numerator.
4. d
1/2 is also represented as half.
5. a
Only option a is a unit fraction which represents ½
6. b
Shaded parts = 3
Unshaded part= 1
Total parts = 4
So fraction = ¼
7. c
Total parts = 6
Hence, the denominator should be 6.
8. c
3/3 represents all the three parts out of the total three parts.
9. b
5 is common between 15 and 25
So, Lowest form = 3/5
10. a
2/8 and 1/4 are equivalent fractions as the lowest form of 2/8 is 1/4.
11. c
3 parts out of 8 total parts.
12. b
Shaded part = 3
Total part = 8
Fraction = 3/8
13. b
Oranges = 6
Total fruits = 16
So fraction = 6/16
14. d
The number present at the bottom of a fraction that mentions the total parts in a fraction is
called the denominator.
15. d
Both Figure 1 and 2 represent 2/4
16. b
Shaded parts = 4
Add 2 to it = 4 + 2 = 6
Total parts = 10
Fraction = 6/10
17. b
The unshaded part = 1/9
18. a
2/10 is an equivalent fraction of 1/5
19. a
Fraction 1/3 is represented by option a.
20. c
They are equivalent fractions with the lowest form of fraction as ½
Chapter 4: Length
1. c
Length of cloth she distributed = 214 - 18 = 196 m
Length of cloth each friend got = 196 m ÷ 7 = 28 m (note the units used carefully)
2. a
Peter’s bat = 697 - 175 = 522 mm
Aron’s stick = 522 × 2 = 1044 mm
3. c
Height of Roma’s son = Total height - Height of books
Height of Roma’s son = 114 - 19 = 95 cm
4. d
Length of one pencil = 3 units
Length of 14 pencils = 14 × 3 = 42 units
5. b
The length of bigger glass = 9 - 5 = 4 units
The length of smaller glass = 3 - 1 = 2 units
Option b is correct as the sum of the length of two glasses = 4 + 2 = 6 units.
6. b
4987 - 1036 = 3951 cm
7. b
26 inches more than the 61 inches = 26 + 61 = 87 inches
The original length of the cloth = 112 inches
Cloth with Jelly = 112 - 87 = 25 inches
8. d
Half of the length of the living room curtains = 252/2 = 126 m
24 m less than 126 m = 126 - 24 = 102 m
9. b
We know that:
1 inch = 12 inches
48 ÷ 12 = 4
so the correct answer is 4.
10. b
The answer is 500 metres but we know that:
1 kilometre = 1000 metres
11. d
Length of one tree = 750 m - 100 m = 650 m
Length of four such trees = 650 × 4 = 2600 m
12. b
One pair has two sandals in it.
Five pairs have 5 × 2 = 10 sandals in them.
Each sandal has a heel height of 6 inches.
So, 10 sandals will have 6 × 10 = 60 inches.
13. d
Present length of dress = 115 + (13 + 13) = 141 cm
14. a
Total length = 846 × 95 = 80370 cm
15. c
Length of one boy = 6 hexagons
Length of 21 such boys = 6 × 21 = 126 hexagons
16. b
Height of Rocky = 3 × Height Bob
Height of Bob = Height of Rocky ÷ 3
Height of Bob = 177/3 = 59 centimetres
17. b
We know that 1 m = 100 cm,
So, 2 m = 200 cm
915 cm + 200 cm = 1115 cm
18. c
Justin’s height is 56 centimetres
Justin’s sister is 6 centimetres shorter than Justin.
So, 56 - 6 = 50 cm {Please note the units}
19. a
Total length = 216 feet
Number of friends = 12
Length of ladder distributed to each friend = 216 / 12 = 18 feet
20. a
Half of 5140 = 5140/2 = 2570 metres.
165 m more than half = 2570 + 165 = 2735 metres.
Chapter 5: Capacity
1. c
We know that:
1 L = 1000 mL
So, 5 L = 5000 mL
2. b
Total capacity = 12 + 6 units = 18 units
3. b
Number of red bottles = 2
Capacity of each red bucket = 3500 mL
Number of yellow buckets = 3
Capacity of each yellow bucket = 1600 mL
Total capacity = (2 × 3500) + (3 × 1600)
Total capacity = 7000 + 4800 = 11800 mL
4. a
Bottles wasted = 12
Bottles left = 84 - 12 = 72
Capacity = 72 × 45 mL = 3240 mL
5. d
Capacity of each glass = Total capacity ÷ Number of glasses
Capacity of each glass = 2600mL ÷ 13 = 200 mL
6. c
Capacity of drum = 26 × 6 = 156 L
Capacity of Tank A = 4 × 156 = 624 L
7. b
Acid used by 55 students = 55 × 56 = 3080 mL
8. d
Capacity left = 1850 mL - 919 mL = 931 mL
9. d
Capacity of container C is 8620 mL
Capacity of container B is 420 mL less than container C = 8620 - 420 = 8200 mL
container B is twice of the capacity of the container A = 8200 ÷ 2 = 4100 mL
10. a
1 Gallon = 8 pints
So, 64 pints = 64 ÷ 8 = 8
11. b
Capacity of one cup = 116 × 2 = 232 mL
Capacity of three cups = 232 × 3 = 696 mL
12. b
Capacity of each glass = 5950mL ÷ 17 = 350 mL
13. b
Total capacity = 560 + 8870 = 9430 Quarts
14. a
Number of glasses = 32
Capacity of one glass = 448 ÷ 32 = 14 mL
Capacity of two glasses = 14 × 2 = 28 mL
15. c
1880 + 3120 = 5000 mL
We know that: 1 L = 1000 mL
So, 5000 mL = 5 L
16. d
We know that: 1 L = 1000 mL
14500 ÷ 1000 mL = 14 packets + 500 mL
Hence, 500 mL can’t be packed.
Roger had 86 pints of juice out of which 6 quarts were distributed. Find the remaining quantity
of juice left with Roger in quarts.
17. a
We know that 1 Quart = 2 Pints
So, 86 pints = 86 ÷ 2 = 43 quarts
Remaining juice = 43 - 6 = 37 quarts
18. c
Distance = 24 km × 5 = 120 km
19. a
Measures = 7600 mL ÷ 400 mL = 19
20. c
We know that 1 L = 1000 ml
So 4 L = 4000 mL
Now, 4000 mL ÷ 500 mL = 8
Chapter 6: Weight
1. c
One dozen = 12
Number of mobiles = 4 × 12 = 48
Total weight = 1650 × 48 = 79200 g
2. a
Papaya is heavier than both watermelon and mango.
3. d
Number of friends = 27
Weight of cookies each friend gets = 510
Total weight of cookies = 27 × 510 = 13770 g
4. c
Weight of bucket = 560 + 142 = 702 g
5. a
Weight of 1 button = 25 g
Weight of 58 extra buttons = 25 × 58 = 1450 g
Weight of button present with Rachel = 1500 - 1450 = 50 g
6. b
Box C = 120 kg
Box B = 120/2 = 60 kg
Box A = 60 + 80 = 140 kg
Sum of Box A and Box C = 120 + 140 = 260 kg
7. c
450 - 15 = 435 g
8. b
Weight of one candy = 1064 ÷ 56 = 19 lbs
Weight of two candies = 19 + 19 = 38 lbs
9. a
Weight of broken part = 1890 - 1598 = 292 g
10. a
Weight measured in faulting scale = Actual weight + 128 g
Weight measured in faulting scale = 915 + 115 = 1030 g
11. b
Weight of one gem = 1680/20 = 84 g
Weight of 15 gems = 84 × 15 = 1260 g
12. d
The reading for three boxes = 3300 g
13. b
Weight of fruits = 750 - 165 = 585 g
14. c
Weight of sweets was left with Sandy = Total weight - Weight eaten
Weight of sweets was left with Sandy = 851 - (195 + 412)
Weight of sweets was left with Sandy = 244 g
15. c
Weight of one turtle = 945 ÷ 45 = 21 g
16. a
Total weight = 560 × 14 = 7840 g
17. d
Weight of basket = Total weight - Weight of flowers
Weight of basket = 1500 - 850 = 650g
18. a
Half of 78 = 39 kg
Roma’s weight = 12 + 39 = 51 kg
19. c
Weight of cube = 164 - (91 + 44)
Weight of cube = 164 - 135 = 29 kg
20. d
We know that:
1 kg = 1000 g
6 kg = 6000 g
Chapter 7: Time
1. b
1 hour = 60 min
7 hours = 60 × 7 = 420
7 hours 15 minutes = 420 + 15 = 435 minutes
2. b
Next Wednesday = 25th
Next Tuesday = Wednesday - 1 = 25 - 1 = 24th
3. a
Duration of exam = 10:00 - 09:10 = 50 minutes
4. c
7:34 + 0:26 = 7:60
We know that,
1 hour = 60 minutes
So, 08:00 PM
5. c
5 + 27 = 31st May + 1 day = 1st June
6. b
5:42 - 0:35 = 5:07 PM
7. d
From 16th November, 2003 to 16th November, 2004 = 1 year = 12 months
The dates are the same, so the difference between November and January = 2 months
So, 12 + 2 = 14 months
Hence, option d is the correct answer.
8. a
Time to fill one tank = 16 hours
Time to fill 8 tanks = 16 × 8 = 128 hours
9. b
The time is 3:15 which is also called as Quarter past 3.
10. a
1 hour = 60 minutes
So, 8 hours = 60 × 8 = 480 minutes
11. c
40 minutes before 8:20 = 8:20 - 0:40 = 7:40
12. a
01:10 + 00:56 = 02:06
13. a
Day before yesterday = Saturday
Yesterday = Saturday + 1 = Sunday
Today = Sunday + 1 = Monday
14. b
Duration = 9:40 - 7:10 = 2 hours 30 min
15. d
40 minutes less than 8:00 = 7:20
16. d
Number of days in a week = 7
15 × 7 = 105 minutes
17. d
1st Monday = 4th May
4th Monday = 4 + 7 + 7 + 7 = 25th May
18. a
Quarter to 2 PM = 1:45 PM
Half past 3 PM = 3:30 PM
Duration = 1 hour 45 minutes
19. b
Difference between 19 and 12 is 7
That means 12th was also a Tuesday.
20. a
If yesterday was Wednesday, today is Thursday.
3 days after Thursday = Sunday
Chapter 8: Temperature
1. c
7th division after 20 = 27°C
2. a
64°F - 28°F = 36°F
3. c
Skiing is done on ice, hence the temperature can be 0°F.
4. a
Difference in temperature = 42°C - 38°C = 4°C
5. c
91°C + 84°C = 175°C
6. d
58°C - 42°C = 16°C
7. a
Hotter means higher temperature.
So, Place N = 38°C + 14°C = 52°C
8. b
136°F - 94°F = 42°F
9. c
Thermometer A = 26°C
Thermometer B = 21°C
Difference = 5°C
Hence, option c is correct.
10. c
Temperature in May = 65°F
Temperature difference = 6°F
Temperature in June = 65°F - 6°F = 59°F
11. a
15°C - 3°C = 12°C
12. b
Cooler stands for lower temperature, hence
176 - 49 = 127°F
13. c
Temperature difference = 88°F - 39°F = 49°F
The temperature of place G is less so it's 49°F cooler than place F.
14. c
The reading is 60°F
15. a
Temperature tomorrow = 135°F - 28°F = 107°F
16. c
In 3 days, the temperature will rise by 7°F × 3 = 21°F
So, temperature on 15th = 43°F + 21°F = 64°F
17. d
Only one option comes within the range of 38°C and 56°C.
Hence, 52°C is the correct answer.
18. c
Temperature of C is the 2nd highest, hence the second hottest.
19. d
115°C - 88°C = 27°C
20. a
90°F - 10°F = 80°F
Chapter 9: Money
1. b
Money given by Tyson’s uncle = $115
Money given by Tyson’s parents = $118
Money present with Tyson = $151
Total amount with Tyson = $(115 + 118 + 151) = $384
Hence, option b is the correct answer.
2. c
Total amount = Number of kites × Cost of each kite
Number of kites = Total amount ÷ Cost of each kite
Number of kites = $940 ÷ $47 = 20
3. b
Price of one pencil = 220 ÷ 55 = 4 AU$
Price of 12 pencils = 4 × 12 = 48 AU$
4. a
Amount Danny already paid = Total amount - Amount left
Amount Danny already paid = $10000 - $5728 = $4272
5. b
Original price = $145 + $22 = $167
6. a
$250 - $235 = $15
7. d
Cost of one rose = ¥220 ÷ 10 = ¥22
Roses in the figure = 4
4-2=2
2 × ¥22 = ¥44
8. c
Cost of 1 bracelet= ¥252 ÷ 28 = ¥9
Cost of 12 bracelets = ¥9 × 12 = ¥108
9. c
Total amount = 41 AU$ × 17 = 697 AU$
10. a
Total amount = (5 × $7) + (4 × $5) = $(35 + 20) = $55
11. b
Total price = $94 × 7 = $658
12. c
$55 - $44 = $10
13. a
Cost of 1 sandwich = $19
Cost of 9 sandwiches = $19 × 9 = $171
14. b
Price of Apple = £24 + £3 = £27
Total = £ (24 + 62 + 27) = £113
15. a
Price of 1 cashew packet after discount = $(26 - 2) = $24
Price of 3 packets = $24 × 3 = $72
16. c
Money earned each week = 123 AU$
Total money = 123 AU$ × 12 = 1476 AU$
17. a
$32 = $44 - ($5 + fare of the journey)
fare of the journey = $44 - $5 - $32 = $7
18. a
Total amount = Number of relatives × Amount given by each relative
Total amount = 4 × 93 cents = 372 cents
19. c
Money left with him = 1284 - 1034 = $250
20. a
Amount returned = $1000 - $567 = $433
2. b
An angle that measures greater than 90 degrees and less than 180 degrees is called an
obtuse angle.
3. a
90° + 90° = 180°
4. d
Hexagon = 6 sides
So, 6/2 = 3 sides = Triangle
5. b
There are 8 sides in it, so it will be called an octagon.
6. a
Acute angles = 2
Reflex angles = 2
Difference = 2 - 2 = 0
7. d
There are eight triangles.
8. b
A line segment is defined by 2 points.
9. c
A complete description of the square is provided by option c.
10. b
Option b is an obtuse angle.
11. a
The range of an acute angle is 0° to 90°
12. d
One right angle = 90°
Three right angles = 90° × 3 = 270°
13. c
There are eight sides in this figure.
14. d
It forms a 90° angle.
15. a
sides of 4 hexagons = 4 × 6 = 24
sides of 2 decagons = 2 × 10 = 20
sum = 24 + 20 = 44
16. d
Regular heptagon means all the sides of the heptagon are equal.
7 × 6 = 42 cm
17. d
The octagon is not present in the figure.
18. b
Triangle = 3 sides
Double = 3 × 2 = 6 sides
Adding two sides = 6 + 2 = 8 sides
8 sides = Octagon
19. c
P is the only option that is formed with the help of a curved and a straight line.
20. d
A ruler is an example of a straight angle.
2. d
5 students scored Grade D.
3. c
Grade B = 25
Grade A = 10
Difference = 25 - 10 = 15
4. c
Series P is the second most liked series.
5. a
Series S is liked by only 10% of people.
6. b
Series P is liked by 26% of people.
7. a
Series R = 24%
Series S = 10%
Difference = 24% - 10% = 14%
8. b
Series T is liked by only 9% of people.
9. b
Half smiley = 5 students
So, 25 students like oranges.
10. a
Both bananas and strawberries are liked by 20 students.
11. a
Apple is liked by 50 apples.
12. b
Strawberries = 20
Oranges = 10
Total = 20 + 10 = 30
13. b
4 × 10 = 40
14. a
Difference = 0.5 × 10 = 5
15. d
Dog = 55 balloons
16. b
Maximum (Dog) = 55
Minimum (Pig) = 25
Difference = 30
17. c
Horse = 3 × 10 = 30
18. b
Vanilla is liked by 27% of people.
19. a
Chocolate = 55%
Strawberry = 18%
Difference = 55 - 18 = 37%
20. b
Strawberry is the least liked ice-cream flavour.