MAC ET
MAC ET
is 10,000
units per
Rs. 150.00 per unit. The company's capacity
The normnal selling price is
o v e r s e a s s o u r c e for
2,000 units at the special
irom an
Inonth. An order has been received sales. If the order s
This order would not regular
affect
price of 120.00 per
Rs. unit.
Page 2 of6
accepted, how much will monthly profits increase or decrease? Assume that the order will
not change the company's total fixed costs. (8 marks)
3. Answer the following questions (3.1) and (3.2) using the following information:
TLC Pvt. Ltd. estimates it will produce 30,000 units of thermostat that it sells at a price of
Rs. 200. Current intemal capacity permits for a maximum of 50,000 units. It currently
produces all its requirements internally but is considering outsourcing this activity. The
production manager has prepared the following information concerning the internal
manufacture of 30,000 units of the product:
Per Unit
Direct material Rs33
Rs 45
Direct labour
Variable Overheads (Manufacturing Rs. 25+Marketing Rs. 20) Rs 45
Rs60
Fixed Overheads
TOTAL COST Rs 183
The fixed overhead of Rs 60 per unit includes a Rs 15 per unit allocation for salary paid
12 unit for the marketing
to a supervisor to oversee production of the part and Rs. per of each
and distribution cost. (consider each of the following options independent
other). of Rs. 210. Even TLC
3.1. TLC has received an export order of80,000 units at asales price meet
fall short by 30,000 units
will continue use its full capacity level it will be still
to
Page 3 of 6
Particulars 55% 65% 75%
Page 4 of 6
6. The WashMaster orporation manufactures two types of washing machines, the BigWash
commercial use and the HomeWash for residences. Budgeted and actual operating
data for the year 2019 were as follows:
Static Budget BigWash HomeWash Total
Number sold 10000 40000 50000
Contribution margin 3000000 6000000 9000000
Variable cost 500000 2000000 2500000
7. Sanchi Dairy processes raw milk up to the split off point where two products, Full Cream
and Toned Milk, are obtained. alsuryaThe following information was collected for the
month of July:
Direct materials processed: 2.500 liters (with 20% shrinkage)
Production Full Cream 1.500liters
Toned Milk 500 liters
Sales Full Cream Rs. 15.00 per liter
Toned Milk Rs. 10.00 perliter
Cost of purchasing 2,500 liters of raw milk and processing it up to the split off point to
yield a total of 2,000 liters of good products was Rs. 4,500. There were no inventory
balances of full cream and toned milk.
Full cream may be processed further to yield 1,375 liters of Cake Cream for an additional
processng cost of Rs. 150. Product Cake Cream is sold for Rs.25.00 per liter. There was
Do beginning inventory and ending inventory was 125 liters
Toned mlk may be processed further o yield 375 liters of Kesar Milk tor an addiuonal
processng cust of Rs 275 Product Kesar Milk is sold for Rs. 30.00 per liter. There was
Do
begnnng mventury and endng inventory was 25 liters
Whal s ( ahe
uicau s estunaled realizable value at the splitoll pount
uet
Wlial u e Kesat Milk
estumaled net realizable value al Spitoil poi
(5510arks)
Page 5 of 6
Pithampur Woods processes tinber into four products. During January, the joint costs of
processing were Rs.280,000. There was no inventory at the beginning of the month.
Production and sales value information for the month were as follows:
Sales Value at
Product Board feet Split-off Point Ending Inventoryy
2x 6,000.0000 Rs.0.30 per board foot 500,000bdft.
2 x 6's 3,000,000 Rs.0.40 per board foot 250,000 bdft.
4 x 4's 2,000.000 Rs.0.45 per board foot 100,000 bdft.
Siabs 1,000,000 Rs.0.10 per board foot 50.000 bdft.
Determine the value of ending inventory if the sales value at split off method is used for
product costing. Round to 3 decimal places when necessary. (10 marks)