Math 1 - RATIO, RATES, & PROPORTION
Math 1 - RATIO, RATES, & PROPORTION
Province of Cebu
City of Talisay
TALISAY CITY COLLEGE
Poblacion, Talisay City, Cebu
1st Semester, Academic Year 2021-2022
Course
RATIOS, RATES AND PROPORTIONS
Material 5
CONTENT LEARNING OBJECTIVES
RATIOS, RATES, and PROPORTIONS At the end of this course material, you will…
- Ratios, differentiate ratios, rates and proportions.
- Rates and write the ratios and rates of two quantities in simplest form.
- Proportions solve problems involving ratios, rates and proportions.
ENGAGE
Math is everywhere and is present in our world all the time--in
the workplace, in our homes, and in life in general. When you buy a car,
follow a recipe, or decorate your home, you're using math principles.
In mathematics, a ratio is a word derived from the Latin verb
‘reri’ which means to think, estimate or calculate. It was used in the
middle ages to mean computation. Ratios occur frequently in daily life
and help to simplify many of our interactions by putting numbers into
perspective.
A rate is a very important type of ratio between two related
quantities in different units. It is used in many everyday problems,
such as grocery shopping, traveling, medicine-in fact, almost every
activity involves some type of rate.
In the real world, ratios and proportions are used on a daily basis.
Ratios and proportions are also used in business when dealing with
money. The idea of ratio occurs naturally and ideas such as ‘twice as
big’ and ‘half as long’, which are ideas of ratio would have been
considered at a very early stage of human history.
THIS MATERIAL IS FOR EDUCATIONAL USE ONLY AND NOT FOR SALE. Page 1 of 10
Before you will start exploring the different applications
of ratio, rates and proportions,
1) What is the ratio of the 2) What is the ratio of the shaded area
shaded area to the unshaded to the unshaded area in its simplest
area in its simplest form? form?
a) _________ b) ________
EXPLORE
RATIO, RATE and PROPORTION
What is RATIO?
A ratio is a comparison between two quantities or two numbers by division with
8:17 8 to 17
𝟖 the same units. If the numbers have different units, it is important to convert the units
𝟏𝟕 to be the same before doing any calculations. It can be written in three different ways:
1) As two numbers separated by a colon. Example: 8:17
2) As two numbers separated by the word to. Example: 8 to 17
8
3) As two numbers separated by a fraction bar: Example: .
17
What is a RATE?
A rate, like a ratio, is also a comparison between two numbers or measurements,
but the two numbers in a rate have different units. The word "per" can be replaced by
the fraction bar, "/" and is always a clue that you are dealing with a rate.
THIS MATERIAL IS FOR EDUCATIONAL USE ONLY AND NOT FOR SALE. Page 2 of 10
To convert a rate to a unit rate, you divide the numerator by the denominator.
A unit rate compares a quantity to one unit of measure. Unit rates have a denominator of 1.
What is a PROPORTION?
A proportion is a statement in which two ratios or rates are equal. It can be written in two ways: as
a c,
two equal fractions = , where b and d are not equal to zero, or using a colon, a : b = c : d or ad = bc, read
b d
as “ a is to b as c is to d.” In the proportion a : b = c : d, the outer numbers a and d are called the extremes
and the inner numbers b and c are called the means. That is:
means
a : b::c : d where ad = bc
extremes
In a proportion, the product of the means is equal to the product of the extremes. This principle is
very useful in problem solving as shown in the succeeding examples.
Example 1: 300 pesos is to 5 hours as 600 pesos is to 10 hours, can be written as;
P300 P600
=
5hr 10hr
Example 2: Twenty is to twenty-five as four is to five.
20 4
=
25 5
THIS MATERIAL IS FOR EDUCATIONAL USE ONLY AND NOT FOR SALE. Page 3 of 10
WRITE THE RATIO OF TWO QUANTITIES IN SIMPLEST FORM
Writing the simplest form of a ratio means writing it so that the two numbers have no common factor
other than 1. Quantities such as 8 feet, 17 cents, and 5 miles are number quantities written in units. The
feet, cents, and miles are examples of units.
Example: The ratio of the lengths of two boards, one 8 feet long and the other
10 feet long, can be written as:
8 feet 8 4
= = using a fraction bar (---);
10 feet 10 5
THIS MATERIAL IS FOR EDUCATIONAL USE ONLY AND NOT FOR SALE. Page 4 of 10
Key Points to Remember:
o The rate can be written using the word "per" can be replaced by the
fraction bar, "/".
o Rates can be written using a colon, or as a fraction.
o The rate has no common factor other than 1.
o The rate can be expressed in simplest form by simplifying the fraction.
YOU TRY
THIS!
𝟗 𝟑
Example 1 : Given the proportion = , find the value of n and check.
𝟔 𝐧
(Hint: Use cross products: the product of the means = the product of the
extremes.)
9 3
=n can be written as 9 : 6 = 3 : n
6
DECIMAL
where 9 and n are the extremes, 6 and 3 are the means.
Solution: 9xn = 6x3
9 x n = 18 Check: 9 x n = 6 x 3
𝟏𝟖
n = 9x2=6x3
𝟗
n=2 18 = 18
THIS MATERIAL IS FOR EDUCATIONAL USE ONLY AND NOT FOR SALE. Page 5 of 10
𝐧 𝟏
Example 2 : Solve = and check.
𝟏𝟒 𝟗
LEARNING CHECK:
𝟕 𝟐
2) = , n = _______
𝐧 𝟔
THIS MATERIAL IS FOR EDUCATIONAL USE ONLY AND NOT FOR SALE. Page 6 of 10
The results you achieve will be in direct
proportion to the effort you apply.
– Denis Waitley -
KNOWLEDGE-BUILDING
Assessment Task 1 CONCEPTS OF RATIOS, RATES AND PROPORTIONS
Read and understand each of the statement and apply your previous knowledge in the
concepts of ratios, rates and proportions, shown in this course material. Use a separate
Instructions:
clean long bondpaper for this Activity. Copy the expressions and show your solutions/steps
neatly.
Test A, is 3 points each number;
Basis for Rating: Your Rating/Total Points 45
Test B, is 5 points each.
CHECK YOURSELF!
4) 27 : 8 = 9 : 4 ___________
5) 1 ½ : 5 = 10 : 2 ¾ ___________
𝟕 𝟐
2) =𝟔, n = ________
𝐧
𝟕 𝟐𝟖
3) = , n = ________
𝟖 𝐧
THIS MATERIAL IS FOR EDUCATIONAL USE ONLY AND NOT FOR SALE. Page 7 of 10
CRITICAL THINKING
Assessment Task 2 WRITING THE RATIOS AND RATES OF TWO QUANTITIES IN SIMPLEST FORM.
Read and understand each of the statement and apply your previous knowledge in the
concepts of writing the ratios and rates of two quantities in simplest form, shown in this
Instructions:
course material. Use a separate clean long bondpaper for this Activity. Copy the expressions
and show your solutions/steps neatly.
Basis for Rating: Test items 1 and 3 is 20 points each. Your Rating/Total Points 60
UNDERSTANDING
MATHEMATICS
Ooops!
What is asked for?
Is information
given that is not
needed?
CHALLENGE YOURSELF:
1) The two glasses are in proportion. What is the width of the larger glass?
2) A recipe calls for 3 cups of orange juice for every 4 cups of fruit punch. If a person makes a large
batch of this recipe, how many cups of fruit punch will be needed if 12 cups of orange juice are
used?
3) If a man was able to travel 250 kilometers in 5hours driving, how many kilometres would he
cover in 9 hours at the same rate of speed?
THIS MATERIAL IS FOR EDUCATIONAL USE ONLY AND NOT FOR SALE. Page 8 of 10
CREATING
Assessment Task 3 SOLVE PROBLEMS INVOLVING RATIO, RATES AND PROPORTION
Read and understand each of the statement and apply the concepts of ratio, rates and
Instructions: proportion in solving problems. Copy the problems and follow the steps in solving
problems. Use a separate clean long bondpaper for this Activity, and neatly show solutions.
MATH PROBLEM SOLVING RUBRIC
Rubric:
0 1 2 3 4 WEIGHT
Understanding You didn’t Your strategy Your strategy Your strategy Your strategy
& seem to showed that showed you showed you showed you
Strategies know where you did not understood understood understood 7
Did you use a to begin. understand part of the most of the how to solve
plan and apply the problem. problem. problem. the entire
an appropriate problem.
strategy?
Explanation You gave no Your Your Your You clearly
& explanation explanation is explanation is explanation is explained
Reasoning for your unorganized understandable understandable your process
Were you able work. and hard to but incomplete and complete, using correct
to explain follow. because it but may mathematical
what you did describes only contain some terms and 5
and why, using part(s) of the errors in math symbols, and
words and problem or terms or explained
other solution. symbols. why you
approaches? chose those
steps.
Computations You did not Your math Your math Your math Your math
& show any computations computations computations computations
Procedures computations are not have errors contain small are complete
Were you able accurate that affected error(s), but and accurate,
to carry out and/or did the answer, or still answer resulting in a
your plan not result in a you left out most of the solution that 3
accurately and solution that important important answers the
completely? answered the parts. parts of the problem.
Does your problem. problem.
answer make
sense?
SCORE 0 15 30 45 60
1) A farmer employed a helper in harvesting his corn. For every 4 sacks of corn
harvested, the helper’s share was 1 sack. What is the ratio of the farmer’s share
to the helper’s share? How many sacks did the farmer get if the helper shared
15 sacks?
2) Mrs. Liz O. Rah has a monthly income of P 36,000 and the following expenses
per month: Food ..... P 14,200
Clothing . . . . . P 3,500
Travel . . . . . P 8,600
Savings . . . . . P 5,000
Miscellaneous . . . . . P 4,700
3) A survey of 1000 registered voters revealed that 450 people would vote for
candidate A in an upcoming election. If 220,000 people vote in the election, how
many votes would the survey takers predict candidate A should receive?
THIS MATERIAL IS FOR EDUCATIONAL USE ONLY AND NOT FOR SALE. Page 9 of 10
The only true measure of success is the
ratio between what we might have done
and what we might have been on the
one hand, and the thing we have made
and the things we have made of
ourselves on the other. H. G. Wells
YES! I AM DONE!
YES NO
The course material is easy to understand.
The given instructions are clear.
The given tasks are doable.
The given information is complete.
The teacher seeks ongoing feedback.
THIS MATERIAL IS FOR EDUCATIONAL USE ONLY AND NOT FOR SALE. Page 10 of 10