0% found this document useful (0 votes)
4 views

PhysicsA Mod3 Homework

Uploaded by

mayadubravec
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
4 views

PhysicsA Mod3 Homework

Uploaded by

mayadubravec
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 14

Name: Maya

Module 3 Homework
Direc ons: Complete the following problems showing all of your work. Turn in
your completed worksheet to your teacher.

Short Answer
1. Describe the process you would use to nd the magnitude (length) of the resultant of
two perpendicular vectors, one in the x-direc on, and another in the y-direc on.
You would rst iden fy the perpendicular vectors. Thank you would form a resultant
vector by using addi on. You would than use the pythagorean theorem to nd the
length of the hypotenuse. The hypotenuse gives the length of the resultant.

2. Lisa is solving a vector problem, and the answer she arrives at is “17.4 m/s at 11°.” Why
is this answer, as it is currently wri en, not complete?
It is not complete because she doesn’t specify which direc on the angle of 11 degrees is in
reference to. By providing the direc on it helps demonstrate the direc on of the vector rela ve
to the axis.

3. When solving projec le problems, you may hear that “mo on in the x- and y-direc ons
are independent of each other.” What does this mean, in terms of your problem solving?
This means that if you treat the direc ons of the x and y axis separately, it allows you to
solve the direc ons separately and than combine them to make it a lot easier and more
simpli ed.
ti
fi
fi
ti
ti
ti
ti
tt
ti
ti
fi
ti
ti
ti
ti
fi
ti
ti
ti
4. When solving projec le mo on problems where the projec le is launched at an angle,
the rst step is to nd the x- and y-component of the ini al velocity. Why is this helpful
in solving these types of problems?
This is helpful because it helps you calculate the horizontal and ver cal aspects
separately to simplify the solving process and make measurements more accurate.

—Go on to next page—


5. A curious physics student asked her teacher “how quickly is Earth moving through
space?” Using the concept of rela ve velocity, explain why this ques on does not have
an answer.
It is not one single answer because velocity is rela ve because it depends on the frame
of reference it is being measured from. If we are unable to iden fy the frame of
reference, we are unable to get one real answer for this.

6. Two students are having a debate about the forces ac ng on a sta onary object.
Lawrence says that, because the object is not moving, there are no forces ac ng on it.
Paula says that there can s ll be forces ac ng on an object, even if it is sta onary. Which
student is correct, and why?
Paula is correct because for the object to be sta onary the force have to be balanced
and when their is balanced forces, the net force is 0.
fi
fi
ti
ti
ti
ti
ti
ti
ti
ti
ti
ti
ti
ti
ti
ti
ti
ti
Prac ce
7. Candace throws a ball so that it has a horizontal velocity of 6.2 m/s, and ver cal velocity
of 2.1 m/s. What is the velocity vector of this ball right as she releases it?
Magnitude of Velocity Vector:
v=square root(v^2x+v2y)
v=square root(6.2)^2+(2.1)^2
v=square root(38.44+4.41)
V= square root(42.85)
v= 6.55m/s

Direc on:
Tan(0)=vy/vx
0=arctan(2.1/6.2)
0=arctan(0.3387)
0=18.7 degrees

Answer: v=6.55m/s at 18.7 degrees above the horizontal

8. A pigeon is walking around a courtyard, looking for food. The pigeon walks 4.0 m west,
2.5 m north, 1.1 m west, and 7.3 m south. What is the pigeon’s nal displacement
vector?
Breakdown:
x1=-4.0m
x2=0m
ti
ti
fi
ti
x2=0m
y2=2.5m
x3=-1.1m
y3=0m
x4=0m
y4=-7.3m

Sum:
Total=x1+x2+x3+x4
x=-4+0+-1.1+0=-5.1m
total= y1+y2+y3+y4
total=0+2.5+0-7.3=-4.8m

Magnitude of displacement vector:


d= square root(x^2total+y^2total)
d=square root(-5.2)^2+(-4.8)^2
d=square root (26.01+23.04)
d=square root(49.05)
d=7.0m

Direc on Of Displacement vector:

Tan(0)=ytotal/xtoptal
0=arctan(-4.8/-5.1)
0=arctan(0.9412)
0=43.6 degrees
ti
Final Displacement: 7.0 meters at an angle of 43.6 degrees south of west

9. Jeremy is walking through the woods, marking diseased trees for removal. He walks for
2.44 km, at a heading of 13.9° west of north. Based on this, how far north and how far
west has he walked from his star ng posi on?
Given=2.44 displacement
Heading=13.9 degrees west of north

North
dnorth=d*cos(0)
dnorth=2.44*cos(13.9 degrees)
dnorth=2.44*0.9689
dnorth=2.37km

West:
dwest=d*sin(0)
dwest=2.44*sin(13.9degrees)
dwest=2.44*0.2400
dwest=0.59km

Distance North=2.37km
Distance West=0.59km

—Go on to next page—


ti
ti
10. Louisa and Tam are driving in a car. They travel 450 m at a heading of 15° south of west,
then 230 m at a heading of 36° south of west. What is their nal displacement vector
a er the second leg?
Leg 1
West:
x1=450*cos(15 degrees)
x1=450*0.9659
x1=434.66m

South:
y1=450*sin(15 degrees)
y1=450*0.2588
y1=116.46m
Leg 2
West:
x2=230*cos(36 degrees)
x2=230*0.8090
x2=186.07m
South:
y2=230*sin(36 degrees)
y2=230*0.5878
y2=135.22m

Total West:
X total=x1+x2
total=434.66+186.07
total=620.73
ft
fi
Total South:
total=y1+y2
total=116.46+135.22
total=251.68

Magnitude:
d=square root(x^2total+y^2total)
d=square root(620.73^2+251.68^2)
d=square root(385,705.87+63,404.46)
d=square root(440,110.33)
d=670.75

Direc on:
tan(0)=ytotal/xtotal
0=arctan(251.68/620.73)
0=arctan(0.4057)
0=22.0 degrees

11. A round stone rolls towards the edge of 21 meter cli . As it reaches the edge of the cli ,
it is moving forward with a speed of 6.7 m/s. How far, horizontally, from the cli face will
the rock land?
Time of ight:
h=1/2gt^2
21=1/2*9.8*t^2
ti
fl
ff
ff
ff
21=4.9*t^2
t^2=21/4.9
t^2=4.29
t=2.07 seconds

Horizontal Distance=
d=vx*t
d=6.7*207
d=13.9 meters

12. Stacy uses a giant sling shot to launch a water balloon at an angle of 27° above
horizontal. If the speed of the balloon is 19.7 m/s, what are the horizontal (x) and
ver cal (y) components of the ini al velocity?
Horizontal:
vx=v*cos(0)
Vx=19.7*cos(27 degrees)
vx=19.7*0.8910
vx=17.55m/s
Ver cal:
vy=v*sin(0)
vy=19.7*sin(27 degrees)
vy=19.7*0.4540
vy=8.94m/s
ti
ti
ti
13. A tee-shirt cannon is used to launch tee-shirts into a crowd. If one shirt is launched with
an ini al velocity of 24.4 m/s, at an angle of 19.5° above horizontal, what will be the x-
and y-components of the nal velocity vector?
Horizontal:
vx=v*cos(0)
vx=24.4*cos(19.5 degrees)
vx=24.4*0.9397
vx=22.91m/s

Ver cal:
vy=v*sin(0)
vy=24.4*sin(19.5 degrees)
vy=24.4*0.3272
vy=7.99m/s

14. If a projec le is launched upward with a speed of 7.44 m/s, and at an angle of 40.1°
above horizontal, what is the hang me of this projec le?
Ver cal:
vy0=v*sin(0)
vy0=7.44*sin(40.1 degrees)
vy0=7.44*0.6469
vy0=4.82m/s
ti
ti
ti
ti
fi
ti
ti
Time to max height:
t=vy0/g
t=4.82/9.8
t=0.492 seconds

Total hang me:


Hang me=2*t
Hang me=2*0.492
Hang me=0.984 seconds

—Go on to next page—

15. If a projec le is launched upward with a speed of 39.1 m/s, and at an angle of 10.4°
above horizontal, what is the range of this projec le?
Ver cal:
vy0=v*sin(0)
vy0=39.1*sin(10.4 degrees)
vy0=39.1*0.1806
vy0=7.06m/s

Horizontal:
vx0=v*cos(0)
ti
ti
ti
ti
ti
ti
ti
vx0=39.1*0.9830
vx0=38.46m/s

Time of ight:
0=vy0-g*tup
tup=vy0/g
tup=7.06/9.8
tup=0.72 seconds
Total: 2*tup
T=2*0.72
T=1.44 seconds total

Range:
R=vx0*T
R=38.46*1.44
R=55.4meters

16. Carrie is going for a morning run on the deck of a cruise ship. Using the ship as her frame
of reference, she is running east at a speed of 2.76 m/s. If the ship is traveling north at a
speed of 9.38 m/s, what is Carrie’s velocity with respect to a sta onary point on the
water?
Resultant Velocity:
vresultant=square root(v^2carrie/ship+v^2ship/water)
vresultant= square root(2.76^2+9.38^2)
V resultant=squarew root (95.57)
fl
ti
V resultant=9.77m/s
Direc on:
Tan(0)=vship/water/vCarrie/ship
Tan(0)=9.38/2.76
Tan(0)=3.40
0=arctan(3.40)
0=74.6 degrees

Applica on
For a group project, a team of physics students is trying to develop a device that can launch
marbles so that they land in a predictable loca on every me.
17. The current version of the device applies a 1.81 Newton force to the marble at an angle
of 51° above horizontal. What are the horizontal and ver cal components of this force
vector?
Horizontal:
Fx=F*cos(0)
Fx=1.81*cos(51 degrees)
Fx=1.81*0.6293
Fx=1.14N
ver cal=
Fy=F*sin(0)
Fy=1.81*sin(51 degrees)
Fy=1.81*0.7771
Fy=1.41N
ti
ti
ti
ti
ti
ti
18. The students are not ge ng the marbles to travel as far as they would like. What are
some changes they could make to the device so that they get a greater range?
They could increase the force that is applied to the marble that would increase it’s
velocity or they could reduce the resistance in the air when the marble is released.

—Go on to next page—

19. The current setup of the device launches the marbles at a speed of 9.05 m/s. If the
students adjust the launch angle from 51° to 35°, what e ect will this change have on
the marbles’ hang mes?
This will change the hang mes to 1.43 seconds at the 51 degree angle and 1.06 seconds
at the 35 degree angle making the hang Tim es increases for the 51 degree and decrease
for the 35 degree

20. During one launch, when the 4.0-gram marble is at the peak of its trajectory, moving to
the right, the only forces ac ng on it are the force of gravity, and a 0.01 N force of drag
to the le . Draw the free body diagram for this situa on.
ft
ti
tti
ti
ti
ti
ff
^
I Gravity
I
I
I
Down arrow
(Marble)———————————>Drag:0.01N

You might also like