0% found this document useful (0 votes)
4 views

ModPack 05 Area and Perimeter Speed Practice Set 3 Answers

Uploaded by

saniedha
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
4 views

ModPack 05 Area and Perimeter Speed Practice Set 3 Answers

Uploaded by

saniedha
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

My Pals Are Here!

Maths 6 Speed Practice (Set 3)


Module 5: Measurements

Answers 8. ANS: (3)


SOL:
Modular Exam Prep Pack The height of triangle LMN is NQ when its base is
Paper 1 LM.
Booklet A 9. ANS: (2)
SOL:
1. ANS: (4) Circumference of circle = 2 π 12
SOL: = 24π cm
Perimeter = 7 + 7 + 8 + 8 The circumference is 24π cm.
= 30 cm
The perimeter of the figure is 30 cm. 10. ANS: (2)
SOL:
2. ANS: (1) Length of figure = 5 + 8
SOL: = 13 cm
YZ = 32 – 10 – 10 Area of figure = 13 5
= 12 cm = 65 cm2
The area is 65 cm2.
Area of triangle XYZ = 12 8
11. ANS: (2)
= 48 cm2
SOL:
Area of shaded part = 48 ÷ 2
= 24 cm2 Area of figure = 8 8
The area of the shaded part is 24 cm2. = 64 cm2
Area of unshaded parts
3. ANS: (3)
SOL:
= 8 4+ 8 4+ 4 4
35 = 5 7 = 40 cm2
56 = 8 7 Area of shaded triangle = 64 – 40
The common side between the = 24 cm2
two shaded faces is of length 7 cm. The area of the shaded triangle is 24 cm2.
7 8
Volume of cuboid = 5 12. ANS: (4)
= 280 cm3 SOL:
The volume of the cuboid is 280 cm3. Radius of semicircle = 14 ÷ 2
= 7 cm
4. ANS: (2) Area of shaded part
SOL:
4 7 = 28 = 14 14 – 7 7
35 ml 7 = 245 ml = 196 – 77
28 + 245 ml = 28 245 ml = 119 cm 2

The area of the shaded part is 119 cm2.


= 28.245
7 such containers can hold 28.245 . 13. ANS: (1)
SOL:
5. ANS: (2)
SOL:
4 4 Area of triangle = 12 16
Volume of cuboid = 20 = 96 cm2
= 320 cm3 The area of the triangle is 96 cm2.
The volume is 320 cm3.
14. ANS: (4)
6. ANS: (4) SOL:
SOL: Area of E = 3 3
For triangle XYZ: = 9 square units
If YZ is the base, XY is the height.
If XY is the base, YZ is the height.
If XZ is the base, WY is the height. Area of F = 3 5
WZ cannot be the height of triangle XYZ.
=7 square units
7. ANS: (4)
SOL:
Radius of semicircle = 28 ÷ 2 Area of G = 2 4
= 14 m = 4 square units
From smallest area to largest area: G, F, E
G, F, E are arranged from the smallest area to the
Area of semicircle = 14 14
largest area.
= 308 m2
The area is 308 m2.

1 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd



Speed Practice (Set 3) My Pals Are Here! Maths 6
Module 5: Measurements

15. ANS: (3) 22. ANS: 5


SOL: SOL:
HG = 24 ÷ 2
= 12 cm [M1]
PQ = 12 – 7
= 5 cm [A1]
The length of PQ is 5 cm.

23. ANS:
SOL:
Perimeter in units = 1 + 1 + 3 + 3
=8
8 units = 56 cm [M1]
1 unit = 56 ÷ 8
= 7 cm
3 units = 7 3
= 21 cm [A1]
The length of the rectangle is 21 cm.
Perimeter of figure = 12 2
= 24 cm 24. ANS: (a) 4 (b) 16
The perimeter of the figure is 24 cm. SOL:
(a) EF = 10 – 6
Booklet B = 4 cm [A1]
16. ANS: 6 The length of EF is 4 cm.
SOL: (b) AH = 10 + 6
Length of C = 24 ÷ 4 = 16 cm [A1]
= 6 cm The length of AH is 16 cm.
The length of C is 6 cm.
25. ANS: 7200
17. ANS: 88 SOL:
SOL: Volume of cuboid = 30 10 24 [M1]
= 7200 cm3 [A1]
The volume of the cuboid is 7200 cm3.
Distance covered = 7 4
= 88 cm 26. ANS: 108
The distance covered is 88 cm if the wheel SOL:
made a total of 7 complete turns. Area of shaded triangle JKO

18. ANS: 13
SOL: = 18 12 [M1]
Volume of each cube = 1 1 1 = 108 cm2 [A1]
= 1 cm3 The area of the shaded triangle JKO
Volume of solid = 9 + 3 + 1 is 108 cm2.
= 13 cm3
The volume of the solid is 13 cm3. 27. ANS: 150
SOL:
19. ANS: 216
SOL:
Area of triangle ABC = 25 12 [M1]
Volume of cube = 6 6 6 = 150 cm2 [A1]
= 216 cm3 The area of triangle ABC is 150 cm2.
The volume of the cube is 216 cm3.
28. ANS: 3
20. ANS: (16 + 8π) SOL:
SOL:
Total volume of 2 pails = 1200 2
Perimeter of semicircle
= 2400 cm3 [M1]
Height of water level = 2400 ÷ 800
=8+8+ 2 π 8 = 3 cm [A1]
= (16 + 8π) cm The height of the water level in the tank
The perimeter is (16 + 8π) cm. in the end is 3 cm.

21. ANS: 50 29. ANS: 18


SOL: SOL:
Breadth of triangle = 17 − 12 We can form a bigger cube of side 3 cm.
= 5 cm Extra 1-cm cubes needed = 3 + 7 + 8
Area of shaded triangle [M1]
= 18 [A1]
18 more 1-cm cubes are needed to form
= 5 20 [M1] a bigger cube.
= 50 cm2
[A1]
The area of the shaded triangle is 50 cm2.

2 © 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd


My Pals Are Here! Maths 6 Speed Practice (Set 3)
Module 5: Measurements

30. ANS: 4.56 37. ANS: 70 cm


SOL: SOL:
Volume of water added = 120 8 1.76 = 1760 cm3
= 960 cm3 Volume when half full = 18 400 + 1760
= 0.96 [M1] = 20 160 cm3 [M1]
3.6 + 0.96 = 4.56 [A1] Volume when full = 20 160 2
= 40 320 cm3 [M1]
There were 4.56 of water in the tank in
the end.
Height of water tank = [M1]
Paper 2 = 70 cm
[A1]
31. ANS: 100 The height of the water tank is 70 cm.
SOL:
Length of square = 15 ÷ 3
= 5 cm [M1] 38. ANS: 242 cm2
Total number of sides = 20 SOL:
Perimeter of figure = 20 5
= 100 cm [A1]
Area of triangle ZRY = 14 (20 – 14)
The perimeter of the figure is 100 cm.
= 42 cm2 [M1]
32. ANS: 28
SOL:

Area of triangle XYZ = 14 4 [M1]


= 28 cm2 [A1]
The area of triangle XYZ is 28 cm2.

33. ANS: 56
SOL:
Length of small square = 8 – 2 Area of A = Area of C, as they have the same
= 6 cm height and base. Likewise, Area of B = Area of D.
Base of triangle = 8 + 6
= 14 cm [M1]
Area of C and D = Area of square TWXY.
Hence, to find the shaded area in TWXY is the
Area of shaded part = 14 8 same
= 56 cm2 [A1] as finding half the area of square TWXY.
The area of the shaded part is 56 cm2.

34. ANS: 112 Shaded area in TWXY = 20 20


SOL: = 200 cm2 [M1]
Adding 6 more boxes would be adding Total shaded area = 42 + 200
2 more rows to the stack. = 242 cm2 [A1]
Height of each row = 80 ÷ 5 The total area of the shaded parts is 242 cm2.
= 16 cm
[M1] 39. ANS: (a) QR or RQ (b) 520 cm2
Height of 7 rows = 16 7 SOL:
= 112 cm [A1] (a) Base of triangle = QR or RQ [A1]
The new height of the stack is 112 cm. The base of the triangle is QR or RQ.

35. ANS: 81 (b) Area of triangle PQR = 65 16 [M1]


SOL: = 520 cm2 [A1]
Length of square = 12 – 3 The area of triangle PQR is 520 cm2.
= 9 cm [M1]
40. ANS: (26π + 4) cm
Area of shaded part = 9 9 SOL:
= 81 cm2 [A1] Radius of big semicircle = 28 ÷ 2
The area of the shaded part is 81 cm2. = 14 cm
36. ANS: 6.22 m Circumference of big semicircle
SOL:
Total length of AB, CD and EF = 42 3
= 126 cm [M1] = 2 π 14
Total length of the 3 triangles = 126 3 = 14π cm
= 378 cm [M1]
= 3.78 m [M1] Circumference of small semicircle
Length of wire left = 10 – 3.78 [M1]
= 6.22 m
[A1] = 2 π 12
The length of wire left is 6.22 m. = 12π cm
[M1]
Perimeter of shaded area
= 14π cm + 12π cm + 4
= (26π + 4) cm [A1]

3 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd



Speed Practice (Set 3) My Pals Are Here! Maths 6
Module 5: Measurements

The perimeter is (26π + 4) cm. 41. ANS: 64.75 cm2


SOL:
Area of square OPTQ = 7 7
= 49 cm2
Area of triangle OPQ = 49 ÷ 2
= 24.5 cm2 [M1]

Area of of triangle OPQ = 24.5 ÷ 2


= 12.25 cm2 [M1]
Area of quarter circle OPQ

= 7 7
= 38.5 cm2
Area of shaded part PQT = 49 – 38.5
=10.5 cm2
[M1]
Area of 3 shaded parts = 3 (38.5 – 24.5)
= 42 cm2 [M1]
Total area of shaded parts
= 12.25 + 10.5 + 42
= 64.75 cm2 [A1]
The total area of the shaded parts of the
figure is 64.75 cm2.

42. ANS: 124 cm


SOL:
Diameter of small semicircle
= Length of square
= 28 ÷ 2
= 14 cm
Circumference of big semicircle

= 28
= 44 cm [M1]
Circumference of small semicircle

= 14
= 22 cm [M1]
Perimeter of figure = 44 + (3 22) + 14 [M1]
= 124 cm [A1]
The perimeter of the figure is 124 cm.

43. ANS: 100 cm2


SOL:
Let the length of each square be 1 unit.
Then, length of rectangle WXYZ = 3 units.
Perimeter of rectangle WXYZ = 1 + 1 + 3 + 3
= 8 units
8 units = 80 cm [M1]
1 unit = 80 ÷ 8
= 10 cm
The total area of the unshaded parts is
the same as the area of a square.
Area of unshaded parts = 10 10 [M1]
= 100 cm2 [A1]
The total area of the unshaded parts is 100 cm2.

44. ANS: 5 cm
SOL:

Volume of water at first = 12 24 20


= 1920 cm3
[M1]
Volume of water in the end =1920 – 480
= 1440 cm3 [M1]

Height of water in the end =


= 5 cm [A1]
The height of the water level in the tank

4 © 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd


My Pals Are Here! Maths 6 Speed Practice (Set 3)
Module 5: Measurements

after the water was poured out was 5 cm.

45. ANS: (a) 45 (b) 25 cm


SOL:
(a) Volume of water in container X at first
= 1000 45
= 45 000 cm3
= 45 [A1]
There were 45 of water in container X
at first.
(b) Height of water level in the end

= [M1]
= 25 cm [A1]
The height of the water level in container Y
in the end is 25 cm.

46. ANS: (a) 14 cm (b) 1596 cm2


SOL:
(a) Radius of quarter circle = 56 ÷ 4
= 14 cm
[A1]
The radius of the quarter circle is 14 cm.
(b) Area of square ABCD = 56 56
= 3136 cm2
[M1]
2 quarter circles and 4 semicircles form
5 semicircles.
Area of 5 semicircles

=5 ( 14 14)
= 1540 cm2 [M1]
Shaded area = 3136 – 1540 [M1]
= 1596 cm2 [A1]
The shaded area is 1596 cm2.

47. ANS: 15 cm
SOL:

Length of one side of square =


= 20 cm
[M1]
Perimeter of square = 20 4
= 80 cm [M1]
8 units = 80 cm
1 unit = 80 ÷ 8
= 10 cm
15 units = 10 15
= 150 cm
[M1]
Perimeter of rectangle in units = 1 + 1 + 4 + 4
= 10
10 units = 150 cm
[M1]
1 unit = 150 ÷ 10
= 15 cm [A1]
The breadth of the rectangle is 15 cm.

5 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd


You might also like