Time, speed and distance
Time, speed and distance
1. C 5. A
She got late to the office 20 minutes let the distance traveled by train =x
late as she drove at 3/4 th of the therefore distance travelled by taxi =
speed. (450-x)
Given, d/(3/4)s−d/s=20 now, 15*(450-x) + 21*x=8130
⇒ d/s(4/3−1)=20 or, x=230
⇒ Time=d/s=60 6. A
2. A Total filled in i min=(20+40/3-10)=70/3
So total distance need to be covered to fill 70/3 time req-----=1min
by last cadet to fill 2400 time req-----
=> D = 420 =(3/70)*(2400/60)hr
Speed = (80/100)×5.7×(1/60)persec =15/7
= (70/100)m/sec 7. B
=> T=D/S=(3420×100)/76=4500sec. dist. travelled by A = 40x (let x be the
=> 75 min = 1 hr 15 min. time taken to meet)
3. A dist travelled by B = 60x
total distance travelled by the Difference in dist = 20x = 120; which
car=40000km gives x=6hours
so total distance travelled by 4 so relative speed of A and B is
wheels=4*40000=160000 100km/hr.
as all tyres(4+1) are equally used Distance travelled = 6*100 = 600km.
so average distance travelled by the 8. C
each tyre=160000/5=32000 4T1 + 3T2 =36...(i)
4. C 3T1 + 4T2 =34...(ii)
Let pauls speed be x kmph 4*(i)-3*(ii),we get
Then jacks speed is (x+1.5 ) kmph T1=6hrs and T2=4hrs
(10/x)-(10/1.5+x)=1.5 So total of two is 10 hours.
X=2.5 or detailed answer -
Jacks speed=2.5+1.5=4kmph
We know that Distance = Speed * = > T2 = 42/7
Time. = > T2 = 6.
(i) So, Total time taken = 4 + 6 = 10.
Given that A person walks 4km/hr for Therefore, the total time taken by him
a duration t1 and 3km/hr for duration to cover one of the legs = 10 hours
t2 and covers a total distance of 36km. 9. A
36 = 4 * T1 + 3 * T2 Average speed : total distance/total
36 = 4T1 + 3T2 -------- (1) time
----------------------------------------------------- Total distance=10*4=40 km
(ii) total time =10/40 + 10/20 + 10/30 +
Given that he walks at 4km/hr for 10/40
duration t2 and 3km/hr for t1 and So, Average Speed = 19.2 Km/h
covers only 34 km. 10. C
34 = 3 * T1 + 4 * T2 first convert speed into m/s i.e. for
34 = 3T1 + 4T2 ----- (2) Anuj =5*
----------------------------------------------------- (5/18)=25/18 m/s
On adding (1) & (2), we get Amit=8*(5/18)=40/18 m/s
= > 4T1 + 3T2 + 3T1 + 4T2 = 36 + 34 To get the time at which they will meet
= > 7T1 + 7T2 = 70 ------- (3) at
On subtracting (1) & (2), we get Starting point is = LCM (T1,T2)
= > 4T1 + 3T2 - 3T1 - 4T2 = 36 - 34 T1is the time to cover 400m by anuj=
= > T1 - T2 = -2 ------ (4) 400*18/25=288 sec
On solving (3) & (4) * 7, we get T2 is the time to cover 400m by
= > 7T1 + 7T2 = 70 Amit=400*18/40=180 sec
= > 7T1 - 7T2 = -14 Now lcm of T1,T2 =1440 sec=24 minute
------------------------ 11. A
14T1 = 56 Fly speed is 17 kmph w.r.t to suresh as
T1 = 4 fly is moving in opposite direction to
Substitute T1 = 4 in (3), we get suresh, its actual speed is 17 - 6 = 11.
= > 7T1 + 7T2 = 70 Now relative speed of fly and gambhir
= > 7(4) + 7T2 = 70 = 11 - 6 = 5 kmph
= > 28 + 7T2 = 70 So fly takes = 5011−6 = 10 Hrs
= > 7T2 = 70 - 28 12. A
= > 7T2 = 42 distance =11km= 11*2/9 = 22/9
Time =30 min = 30/60=½ hr So it will start 90 mins earlier than 6:06
x= distance / time PM
x= 22 /9 / ½ Hence Answer=4:36PM
x= 44/9
15. C
x= 4.8
16. D
13. B
𝟒𝒂𝒃𝒄𝒅
Remember, while moving from east to Avg speed = 𝒃𝒄𝒅+𝒂𝒄𝒅+𝒂𝒃𝒅+𝒂𝒃𝒄
more 23. D
Clearly, the child moves from A to B 90 L1 = 200 m
metres eastwards upto B, then turns L2 = 180 m
right and moves 20 metre upto C, then They are traveling in same direction so
turns right and moves upto 30 metre Relative Speed = 25m/s-20m/s = 5m/s
upto D. Finally he turns right and total distance to cross each other =
moves upto 100 metre upto E. 180+200= 380 m
as we can see in image that triangle => time = D/5
AFE is a right angled triangle and we =380/5
are having two sides, need to calculate =76 sec
third one, so we can apply Pythagoras =1 min 16 sec.
theorem here 26. C
A = AE = sqrt{AF^2 + EF^2} Ratio of old man speed to young man
= sqrt{(60)^2+(80)^2} speed = 2:3
= sqrt{3600+6400} The distance covered by old man in 5
= sqrt{10000} = 100 min = 10
So from starting point his father was The 10 unit is covered with relative
100 metre away. speed=10/(3-2)=10 min
24. A so, they will meet at 10:15 am.
Train Speed = 79km/h 27. D
man speed = 7km/h we take the relative speeds of the 2
Relative speed = 79-7 = 72km/h cars.
time taken = 12 sec = 1/5 hr relative speed=(60-40)=20km/h
=> Distance of train = 72×1/5=14.4km the car a has travelled (40*2)km in 2
=> Let women Speed = x & travells hrs.
opp. to train hence car b has to travel 80km+9km
Relative Speed = (79+x) km/h ahead to get ahead by 9 km.
time = 10 sec = 1/6 hr so time= 89/20=4hr 45 min.
train Length is same 28. C
=> D= S*T Avg speed = 2ab/(a+b)
=> 14.4 = (79+x)×1/6 half distance at 24 km/h
=> 79+x=86.4 half distance at 16 km/h
x=7.4 km/h => Avg Speed= 2×24×16/40=96/5kmph
25. B => total time = 15hr
Train length => Distance = 96/5×15=288km
29. C Time difference =1.5hours
The speed of the car is 84.96 mph Total Distance = 10km
Since the car is 0.5 miles away from 10/(x-1.5) -10/x = 1.5
you, and crosses you in exactly one By solving the above eq.
min, which means the other car will x = 4 kmph
cover 0.5 miles more in one min than 32. D
your car. bus covered a distance in (1.5 hour and
The speed of your car is 55 mph or 30 min. halt) 2 hour is =
0.916 miles per min. 1.5*60 = 90 km
Therefore the speed of the other car is remaing time to reach pune is only 1
0.916+0.5=1.416 miles per minute. hour then bus travels with the speed of
Thus the speed of the other car is 50km/h
=1.416*60=84.96 mph now reamin. distance = 1*50 = 50 km
30. C now total 50+90 = 140 km = ans.
Let say Distance of house = 3D km 33. A
One third Distance = D km A takes (100m) / (10m/s) = 10s to
Speed = 12 km/hr finish one complete round.
Time = D/12 hr B takes (100m) / (8m/s) = 12.5s to
Two third Distance = 2D km finish one complete round.
Speed = 18 km/hr C takes (100m) / (15m/s) = (20/3)s to
Time = 2D/18 = D/9 hr finish one complete round.
During the return journey his average For them to meet, the time will be LCM
speed was 36 km/h. of above three times i.e,
Time = 3D/36 = D/12 LCM(10,12.5,20/3) =
D/12 + D/9 + D/12 = 10 LCM(10,25,20)/GCD(1,2,3)=100/1=100s
=> 3D + 4D + 3D = 360 ec
=> 10D = 360 34. B
=> D = 36 assume that car with 50 km/h covers
=> 3D = 108 distance of d km.
The total distance of his sister's house in same time another car covers
from the starting point is -= 108 km (d+120) km.
31. A so d/50 = (d+120)/60
Let speed of jake = x kmph. so, d=600 km.
So, speed of paul = ( x - 1.5 ) kmph.
So. distance between them is So B move 40 km away straight and
d+d+120= 1320 km after turning move 40 km to right .
35. A Now at 2:00 i.e., after 2hr A moves
First, Shakeel covers a distance of 1800 20km/h × 2 = 40 km to left and B
and Rani covers a distance of 2000. but moves 40km/h ×2 = 80 km to right .
Shakeel takes 1minuter more. so, So total distance between A and B is 40
Speed of Rani = 2000/x +40 + 80= 160km
Speed of Shakeel = 1800/(x+1) 37. A
total perimeter= 2(3x+2x)
Second, Shakeel covers certain =10x,
distance in 6 mins and then Rani starts speed = 24*5/18= 20/3 m/sec
but cover only 1000m. So total time distance = (20/3)* (4*6),
that Shakel runs is (6+x/2) mins. =1600 m
therefore, 10x=1600
Distance covered by Shakeel = Speed x x=160
time length = 3x= 480m
2000= [1800/(x+1)](6+x/2) breadth = 2x= 320m
2000(x+1) = 10800 + 900x 38. B
2000x - 900x = 10800- 2000 From the condition we know that the
x = 8800/ 1100 old man passes 1/30 of the way in
x= 8 mins 1 minute. So in 5 minutes, he\'ll pass
Rani took 8 mins 1/6
36. C So we could think of the problem like
Speed of A is 20 km/h, so till 12:00 i.e., this. They both start at the same time,
in 2 hours, A will cover 20km/h × 2 h = but the old man need to pass 5/6 of
40 km. the way, while the young man
Meanwhile ,in same 2 hour B will cover should walk whole way. We aleady
40km/h × 2h = 80 km. know that the old man pass
Since the turn is 40 km away from 1/30 of the way in a minute, while the
house (because A is slower and walk young man pass 1/20of the
distance of 40 km in 2 hour and B walk way in a minute. So we need to find
faster and covered 40 km in less than 2 solution to the following equation:
hr and turned right). 1−(1/20)t=5/6−(1/30)t
1−t/20=5/6−t/30
1−5/6=(1/20−1/30)t
1/6=1/60t
⟹t=10
So they\'ll meet 10 minutes after the
young man starts his journey, i.e in
10:15am.
39. D
Let distance travelled by taxi be x and
by train by y.
x+y=450............................(i)
15x+21y=8130.....................(ii)
solving (i)&(ii)
y=230