0% found this document useful (0 votes)
27 views

Unit 11 End of Unit Test

The document is a mathematics test for Cambridge Lower Secondary Mathematics 9, focusing on various topics including ratios, angles, costs, and speeds. It contains seven questions that assess students' understanding of these concepts, with a total of 25 marks available. Each question requires calculations or reasoning to arrive at the correct answers.

Uploaded by

dominiqueliana07
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
27 views

Unit 11 End of Unit Test

The document is a mathematics test for Cambridge Lower Secondary Mathematics 9, focusing on various topics including ratios, angles, costs, and speeds. It contains seven questions that assess students' understanding of these concepts, with a total of 25 marks available. Each question requires calculations or reasoning to arrive at the correct answers.

Uploaded by

dominiqueliana07
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

CAMBRIDGE LOWER SECONDARY MATHEMATICS 9: END OF UNIT 11 TEST

Name Date

Stage 9 End of unit 11 test


1 Ahmad and Shen share some money in the ratio 4 : 5. Ahmad gets $36.
a How much money does Shen get?

[1]
b How much money do they share?

[2]
2 Beth makes some green paint.
She mixes yellow, blue and white paint in the ratio 2 : 4 : 3.
She uses 600 mL of blue paint.
How much green paint does she make? Give your answer in litres.

[4]
3 Two numbers are in the ratio 7 : 5. One of the numbers is 1.05.
Work out the two possible values for the other number.

[4]

Cambridge Lower Secondary Mathematics 9 – Byrd, Byrd & Pearce © Cambridge University Press 2021 1
CAMBRIDGE LOWER SECONDARY MATHEMATICS 9: END OF UNIT 11 TEST

4 One of the angles in a triangle is 64 º.


The difference between the two other angles is 32 º.
Write the ratio of the angles from smallest to biggest in its simplest form.

[4]
5 Three packets of biscuits cost $2.16. Work out the cost of eight packets.

[2]
6 Three men can build a garage in eight days.
a How long does it take one man to build the garage?

[2]
b How many men are needed to build the garage in six days?

[2]
7 It takes Li 30 minutes to cycle to work at an average speed of 20 km/h.
a Li cycles at an average speed of 15 km/h. How long does it take him to cycle to work?

[2]
b It takes Li 50 minutes to cycle to work. What is his average speed?

[2]

[Total: 25 marks]

END OF TEST

Cambridge Lower Secondary Mathematics 9 – Byrd, Byrd & Pearce © Cambridge University Press 2021 2

You might also like