0% found this document useful (0 votes)
17 views

Design of PIS Sample 1

The document outlines the design and computation for a precision irrigation system for a 50m x 100m area, including calculations for net and gross water application depths, irrigation frequency, and system capacity. It details the selection of sprinkler types, pipe diameters, friction losses, and power requirements for the system. Additionally, it provides alternative layouts and maximum safe flow rates for various pipe sizes.

Uploaded by

Edilhea Alvaro
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
17 views

Design of PIS Sample 1

The document outlines the design and computation for a precision irrigation system for a 50m x 100m area, including calculations for net and gross water application depths, irrigation frequency, and system capacity. It details the selection of sprinkler types, pipe diameters, friction losses, and power requirements for the system. Additionally, it provides alternative layouts and maximum safe flow rates for various pipe sizes.

Uploaded by

Edilhea Alvaro
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 31

Design of Precision Irrigation

System
(Sample Computation)
Parameter Value
Area to be irrigated, A 50 meter x 100 meter
Soil infiltration rate 10 mm/hr
Allowable moisture depletion, MAD 50%
Soil Field Capacity (FC) 28%
Permanent Wilting Point (PWP) 14%
Crop coefficient, Kc 0.95
PET (hot, dry) 7.6 mm/day
Root-zone depth, drz 600 mm
Wind velocity 4 km/hr
Irrigation Efficiency, Ea 75%
Layout.
100 meters
P

Pump
50 meters

Area = 5,000 m2
1. Net depth of water application
𝑑𝑛𝑒𝑡 = 𝐹𝐶 − 𝑃𝑊𝑃 × 𝑑𝑟𝑧 × 𝑀𝐴𝐷
(28 − 14)
𝑑𝑛𝑒𝑡 = × 0.6𝑚 × 0.5
100
𝒅𝒏𝒆𝒕 = 𝟎. 𝟎𝟒𝟐 𝒎 = 𝟒𝟐 𝒎𝒎
2. Irrigation frequency
𝑑𝑛𝑒𝑡 𝐸𝑇𝑎 = 0.95 𝑥 7.6 𝑚𝑚/𝑑𝑎𝑦
𝐼𝑓 =
𝑝𝑒𝑎𝑘𝐸𝑇𝑎 𝐸𝑇𝑎 = 7.22 𝑚𝑚/𝑑𝑎𝑦

42 𝑚𝑚
𝐼𝑓 = 𝑚𝑚
7.22
𝑑𝑎𝑦

𝑰𝒇 = 5.82 𝑑𝑎𝑦𝑠 = 𝟔 𝒅𝒂𝒚𝒔


Readjust dnet since If was readjusted

𝑑𝑛𝑒𝑡 = 𝑝𝑒𝑎𝑘𝐸𝑇𝑎 × 𝐼𝑓
𝑚𝑚
𝑑𝑛𝑒𝑡 = 7.22 × 6 𝑑𝑎𝑦𝑠
𝑑𝑎𝑦
𝒅𝒏𝒆𝒕 = 𝟒𝟑. 𝟑𝟐 𝒎𝒎
3. Gross depth
𝑑𝑛𝑒𝑡
𝑑𝑔𝑟𝑜𝑠𝑠 =
𝐸𝑎
43.32
𝑑𝑔𝑟𝑜𝑠𝑠 =
0.75
𝒅𝒈𝒓𝒐𝒔𝒔 = 𝟓𝟕. 𝟕𝟔 𝒎𝒎
4. Preliminary system capacity

10 × 𝐴 × 𝑑𝑔𝑟𝑜𝑠𝑠
𝑄𝑝𝑟𝑒𝑙𝑖𝑚 =
𝐼𝑓 × 𝑁𝑠ℎ𝑖𝑓𝑡 × 𝑇
10 × 5000 × 57.76
𝑄𝑝𝑟𝑒𝑙𝑖𝑚 =
6 𝑑𝑎𝑦𝑠 × 1 × 18
𝟑
𝒎
𝑸𝒑𝒓𝒆𝒍𝒊𝒎 = 𝟐. 𝟔𝟕
𝒉𝒓
5. Choose Sprinkler (from Catalogue)

5.8
Maximum sprinkler spacing as related to wind velocity, square
pattern
Average Wind Speed Spacing as Percent of Wetted
(km/hr) Diameter (D)
Up to 5 55%
6-11 50%
13-19 45%
SOURCE: FAO – Irrigation Manual Volume III – Module 8, 2001

 At 55% spacing = 13 x 0.55 = 7.15 m


 7.15 m > 6 x 6m spacing – wind speed is
satisfied
6. Set time, T

T = dgross/r = 57.76 mm/5.8 mm/hr


T = 9.96 hours/operation
7. Number of Sprinklers and Spacing

• No. of laterals along mainline


= 50 m/6 m = 8.33 ≈ 8 laterals

• No. of sprinkler along lateral


= 100 m/6 m = 16.67
≈ 16 sprinklers
Adjusted spacing:
= 50 m/8 laterals = 6.25 m between laterals
= 100 m/16 sprinklers = 6.25 m between sprinklers

Adjusted precipitation rate, r:


= 210 lph / (6.25 x 6.25) = 5.376 mm/hr
Layout.
100 meters
P
50 meters
mainline

lateral

x x x x x x x x x x x x x x x
6.25
6.25 m
x x x x x x x x x x x x x x x
6.25 m
8. System Capacity, Q

Q = Nlateral x Nsprinkler x q
Q = 7 x 15 x 0.210 m3/hr
Q = 22.05 m3/hr = 6.125 lps
9. Determine Pipe Diameter, Dm
Q = AV
Q = (πD2/4) V
D = (4Q/ πV)1/2 ; allowable V = 2 m/s = 7200 m/hr

Dm= (4 x 22.05/ π x 7200)1/2 = 0.06 m


Dm = 62.44 mm
Nominal Dia., DN = 75 mm at SDR 17
Inside Dia., ID = 65.8 mm
10. Friction Loss, Main line
1.852
𝑄
1.21 × 1010 × 𝐿
𝐻𝑓𝑚 = 𝐶
𝐷4.87
1.852
10 6.125
1.21 × 10 × 43.75
150
𝐻𝑓𝑚 = = 1.98 𝑚
65.84.87

Hm = Hfm x F ; F = 0.408 at 7 outlets

Hm = 1.98 x 0.408 = 0.81 m


Table 17. F factors for various numbers of outlets
Number of outlets F Number of outlets F
1 1.000 14 0.370
2 0.625 15 0.367
3 0.518 16 0.365
4 0.469 17 0.363
5 0.440 18 0.361
6 0.421 19 0.360
7 0.408 20 0.369
8 0.398 21 0.357
9 0.391 22 0.355
10 0.385 23 0.353
11 0.380 24 0.351
12 0.376 25 0.350
13 0.373
11. Determine Lateral Pipe Diameter, Dl
ql = 15 sprinklers x 0.210 m3/hr
= 3.15 m3/hr = 0.875 lps
Dl = (4 x 3.15/ π x 7200)1/2 = 0.0236 m
Dl = 23.60 mm

From Table: DN = 32 mm at SDR 9


ID = 24.5 mm
12. Friction Loss, Lateral
1.852
10 0.875
1.21 × 10 × 87.5
150
ℎ𝑓𝑙 = = 13.24 𝑚
24.54.87

hl = hfl x F ; F = 0.367 at 15 outlets

hl = 13.24 x 0.367 = 4.86 m


13. Average Pressure Head

Ha = Hd + 0.26hl + SeLl/2 ;
assume slope = relatively flat

Ha = 30 m + 0.26 x 4.86 + 0 = 31.26 m

Ho = Ha + 0.74hl + SeLl/2 ;
assume slope = relatively flat

Ho = 31.26 m + 0.74 x 4.86 + 0 = 34.86 m


14. Total Dynamic Head, TDH

Hn = Ho + Hrh = 34.86m + 1m = 35.86 m

TDH = Hn + Hm + Hj + Hs
Assume Hj = 1 m; Hs = 3 m
TDH = 35.86 + 0.81 + 1 + 3
TDH = 40.67 m
15. Power Requirement

𝑄 𝑥 𝑇𝐷𝐻
𝑃=
360 𝑥 𝐸𝑝

22.05 𝑥 40.67
𝑃= Assume Pump efficiency = 60%
360 𝑥 0.60

P = 4.15 kW = 5.6 Hp
Layout.
100 meters
P
50 meters
mainline

lateral

x x x x x x x x x x x x x x x
6.25
6.25 m
x x x x x x x x x x x x x x x
6.25 m
Alternative Layout.
100 meters
P

mainline
50 meters

lateral

x x x x x x x x x x x x x x x
6.25
6.25 m
x x x x x x x x x x x x x x x
6.25 m
Alternative Layout.
100 meters
P
50 meters
Maximum Available GPM (Maximum Safe GPM)

Pipe Size Steel Pipe Copper Pipe PVC Pipe PE (poly) Tube PEX (CTS) Tube

6 GPM 6 GPM 6 GPM 6 GPM 6 GPM


1/2"
(7 ft/sec) (7 ft/sec) (7 ft/sec) (7 ft/sec) (10 ft/sec)
11 GPM 11 GPM 11 GPM 11 GPM 11 GPM
3/4"
(7 ft/sec) (7 ft/sec) (7 ft/sec) (7 ft/sec) (10 ft/sec)
18 GPM 18 GPM 18 GPM 18 GPM 18 GPM
1"
(7 ft/sec) (7 ft/sec) (7 ft/sec) (7 ft/sec) (10 ft/sec)
23 GPM 23 GPM 23 GPM 23 GPM
1 1/4" -
(5 ft/sec) (5 ft/sec) (5 ft/sec) (5 ft/sec)
32 GPM 32 GPM 32 GPM 32 GPM
1 1/2" -
(5 ft/sec) (5 ft/sec) (5 ft/sec) (5 ft/sec)
52 GPM 52 GPM 52 GPM 52 GPM
2" -
(5 ft/sec) (5 ft/sec) (5 ft/sec) (5 ft/sec)

Source: http://www.irrigationtutorials.com/sprinkler03.htm

You might also like