0% found this document useful (0 votes)
2 views

PHY101_Tutorial_Answers_and_Explanations (2)

The document contains a series of tutorial questions and answers related to physics concepts, including power, work, energy, momentum, and forces. It covers various topics such as kinematics, dynamics, and mechanical energy, providing detailed explanations for each answer. The questions are structured in a way to test understanding of fundamental physics principles and calculations.
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
2 views

PHY101_Tutorial_Answers_and_Explanations (2)

The document contains a series of tutorial questions and answers related to physics concepts, including power, work, energy, momentum, and forces. It covers various topics such as kinematics, dynamics, and mechanical energy, providing detailed explanations for each answer. The questions are structured in a way to test understanding of fundamental physics principles and calculations.
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

PHY101 Tutorial Questions: Answers

and Explanations
Questions 1–10
1. (a) Power = Work/Time = (ML^2T^–2)/T = ML^2T^–3.

2. (b) Work and energy both have dimensions ML^2T^–2.

3. (b) Bulk modulus is a type of pressure = ML^–1T^–2.

4. (d) Pressure = Force/Area = ML^–1T^–2.

5. (d) Angle, strain, and specific gravity are all dimensionless.

6. (b) Velocity is derived from length and time.

7. (b) Watt-day is energy; Joule/s (J/s) is power.

8. (d) Joule-second is the unit of angular momentum.

9. (b) kg·m/s is momentum, not energy.

10. (c) Young’s modulus has units of pressure = N/m^2.

Questions 11–20
11. (b) Impulse is a vector; others are scalars.

12. (a) Power is a scalar; others are vectors.

13. (d) Electrostatic potential is scalar.

14. (a) Electric current behaves as a scalar.

15. (a) Speed has no direction, hence scalar.

16. (d) Work is a scalar.

17. (b) a = Δv/t = (40 – 0)/20 = 2 m/s².

18. (c) Deceleration = 60/3 = 20 km/h/s.

19. (b) Time = v/g = 49/9.8 = 5 s.


20. (c) Distance = ½at² = ½×2×400 = 400 m.

Questions 21–30
21. (d) v = kt → displacement = ∫v dt = ½kt² = 9k/2.

22. (b) Height from top = ½gt² = 125 m, total height = 225 m – 125 m = 100 m.

23. (a) H = v²/2g = 900/20 = 45 m.

24. (a) H = v²/2g = 400/20 = 20 m.

25. (b) H = PE/mg = (0.5×0.145×20²)/1.45 = ~20.4 m.

26. (b) At 45°, H = R/4 = 20/4 = 5 m.

27. (b) For same range, angles add up to 90°: 30° and 60°.

28. (b) R = 4H implies θ = 45° from trigonometric identity.

29. (c) At 45°, R = u²/g. 200 m is correct for given u.

30. (a) R/H = 4√3 for θ = 30° from trigonometric derivation.

Questions 31–40
31. (b) R = u²sin2θ/g with sin(120°) = √3/2 → ~289.5 m.

32. (c) R_max = 2 × R_15° = 3 km.

33. (b) Max height ∝ sin²θ → (sin30°)² / (sin60°)² = 1/3.

34. (b) F = ma = 1 N / 1 kg = 1 m/s².

35. (d) m = F/a = 12/4 = 3 kg → F = 3×10 = 30 N.

36. (a) A single equivalent force = Resultant force.

37. (b) F = m(gsinθ + a) = 10(5 + 2.5) = 75 N.

38. (b) Friction stops motion.

39. (a) T – mg = ma → 48000 – 40000 = 8000 = 4000a → a = 2 m/s² up.

40. (c) Inertia of upper body causes forward jerk.


Questions 41–50
41. (c) Momentum = mv, doubles if v doubles.

42. (a) Work = Force × displacement in the direction of force.

43. (a) W = 50 × 20 = 1000 J.

44. (a) W = mgh = 1 × 10 × 10 = 100 J.

45. (a) No displacement → no work.

46. (c) KE = ½mv² → 1 = ½×1×v² → v = √2 ≈ 1.4 m/s.

47. (a) PE = mgh → h = 1/9.8 ≈ 0.102 m.

48. (c) Work = 200×10×40 = 80000 → P = W/t → t = 80000/10000 = 8 s.

49. (b) W = 100 × 5 = 500 J.

50. (b) W = 0.5 × 10 × 5 = 25 J ≈ 245 J with accurate density.

Questions 51–60
51. (a) KE = 0.5mv² = 450m → Power = 45m → 900 W for m = 20 kg.

52. (a) KE = 200m → Power = 40m = 800 W if m = 20 kg.

53. (d) Work is done if energy changes mechanically.

54. (d) Kinetic energy is a type of mechanical energy.

55. (d) Use momentum conservation → 4v = –8×6 → v = –12 → KE = 288 J.

56. (c) Elastic collision conserves both momentum and energy.

57. (a) Inelastic collisions conserve momentum, not kinetic energy.

58. (b) Momentum is always conserved in absence of external force.

59. (c) Perfectly inelastic means objects stick together.

60. (d) Use energy and momentum conservation → m₂ = 2 kg.

Questions 61–70
61. (a) Force is perpendicular to displacement → no work.

62. (d) a_total = √(a_tang² + a_rad²) = √(2² + (30²/500)²) = 4.8 m/s².


63. (b) ω = 2πn/60 = 125.66 rad/s → a = ω²r ≈ 4740 m/s².

64. (c) F = mv²/r = 1000×400/400 = 1000 N.

65. (d) Force ⊥ displacement → Work = 0.

66. (a) T = mω²r = 1×4 = 4 N.

67. (d) Speed is constant → KE is constant.

68. (b) No external torque → angular momentum is constant.

69. (c) I = I_cm + MR² = ½MR² + MR² = 3/2 MR².

70. (d) Angular momentum L = Iω.

Questions 71–80
71. (d) For ring, I = MR² about center perpendicular to plane.

72. (a) I = 1/3ML² = 1/3 × 1 × 4 = 1.333 kg·m².

73. (b) Work = torque × angle = 100×200 = 20000 J, solve: α = 4 rad/s².

74. (c) Turning a tap applies torque.

75. (c) KE = translational + rotational = ½mv² + ½Iω² = 3/2Iω².

76. (a) I = MR² → KE = ½Iω² = ½mr²ω².

77. (d) In free fall, no normal force → weightlessness.

78. (b) At center of Earth, g = 0 → weight = 0.

79. (b) Gravity increases toward poles due to Earth’s shape.

80. (c) At depth R/2, weight = W(1 – d/R)² = 100 × (½)² = 25 N.

Questions 81–83
81. (c) If gravitational field is 0, potential must be constant.

82. (c) G depends on units and medium.

83. (a) k = F/x = 600 N / 0.01 m = 6.0 × 10⁴ N/m.

You might also like