CH 03
CH 03
PROCESS
COSTING
Chapter
3-1
Nature of Process Cost Systems
Chapter
3-2
Comparison of Products Produced
Under Process and Job Order Cost Systems
Chapter
3-3
Job Order Cost and Process Cost Flow
Chapter
3-4
Job Order Cost vs Process Cost Flow
Chapter
3-5
Similarities and Differences in Cost Systems
Similarities
Chapter
3-6
Major Differences Between Job Order and
Process Cost Systems
Chapter
3-7
Let’s Review
Indicate which of the following statements is not correct:
Chapter
3-9
Process Cost Flows Illustrated
Chapter
3-10
Assignment of Manufacturing Costs
Materials
A process cost system requires fewer material
requisition slips than a job order cost system
Materials are used for processes and not specific jobs
Requisitions are for larger quantities of materials
Chapter
3-12
Assignment of Manufacturing Costs
Chapter
3-13
Assignment of Manufacturing Costs
Chapter
3-14
Assignment of Manufacturing Costs
Chapter
3-15
Assignment of Manufacturing Costs
Chapter
3-16
Let’s Review
Chapter
3-17 LO 4: Make the journal entries to assign manufacturing costs
in a process cost system.
Equivalent Units
Example – XYZ College
Compute the cost of instruction at XYZ College per
full-time equivalent student based on the following
information:
Total cost of instruction is $9,000,000.
There are 900 full-time students and 1,000 part-time
students.
Part-time students take 60% of the classes of a regular
student.
Chapter
3-18
Equivalent Units Example - Continued
Cost of instruction
per full-time equivalent student
equals
divided by
Number of full-time equivalent (FTE) students
Chapter
3-19 LO 5: Compute equivalent units.
Equivalent Units of Production
Chapter
3-20 LO 5: Compute equivalent units.
Equivalent Units – Weighted Average Method
Chapter
3-21
Equivalent Units – Refinements
Weighted Average Method
Example
The Kellogg Company uses 3 departments (Mixing,
Baking, and Freezing/Packaging) to produce waffles.
Information for the Mixing Department is:
Chapter
3-22
Equivalent Units – Refinements
Weighted Average Method
Example - Continued
Mixing Department Raw Materials information:
All ingredients (materials) are added at the beginning of the
mixing process
All units, regardless of degree of completion, are 100%
complete as to materials
Example - Continued
Chapter
3-24
Equivalent Units
Chapter
3-25
Let’s Review
a. 22,600 b. 23,000
c. 24,000 d. 25,000
Chapter
3-26
Production Cost Report
Chapter
3-27
Flow of Costs in Making Waffles
Chapter
3-28
Comprehensive Example of Process Costing
Basic Information
Chapter
3-29
Comprehensive Example - Continued
Chapter
3-30
Comprehensive Example - Continued
Step 2: Compute Equivalent Units of Production
Measure of a department’s productivity
Two computations required:
one for materials and one for conversion costs
• Beginning work in process ignored
Chapter
3-31
Comprehensive Example Continued
Materials
Conversion
Total Manufacturing
Chapter
3-32
Comprehensive Example - Continued
Step 3: Compute Unit Production Cost - continued
Total Materials Cost Computation:
Chapter
3-33
Comprehensive Example Continued
Step 3: Compute Unit Production Cost - continued
Conversion Cost Computation:
Chapter
3-34
Comprehensive Example - Continued
Chapter
3-35
Comprehensive Example - Continued
Step 4: Prepare Cost Reconciliation Schedule
Costs Charged to Mixing Department:
Chapter
3-36
Production Cost Report - Mixing Department
Chapter
3-37
Let’s Review
Chapter
3-38
Costing Systems – Final Comments
Chapter
3-39
Chapter Review - Brief Exercise 3-7
Production costs chargeable to the Finishing Department in June
in Castilla Company are materials $15,000, labor $29,500,
overhead $18,000. Equivalent units of production are materials
20,000 and conversion costs 19,000. Compute the unit costs
for materials and conversion costs.
Unit costs for Materials:
$15,000 ÷ 20,000 units = $.75 per unit
Chapter
3-41
Appendix – Fifo Method Example
Chapter
3-42
Appendix – FIFO vs. Weighted-Average
Major advantage of weighted average method:
Simple to understand and apply
• Where prices do not fluctuate significantly, weighted-average
method is very similar to FIFO method – especially if company
uses Just-in-Time procedures
• Conceptually, the FIFO method is superior because
FIFO measures current performance using only costs
incurred in the current period
Management not responsible for costs from prior period
over which they may not have had control
FIFO provides current cost information which can be used
to establish more accurate pricing strategies
Chapter
3-43
Let’s Review
Chapter
3-44