0% found this document useful (0 votes)
806 views

Unitary Method

The document introduces the unitary method for solving problems, which involves finding the value of one unit and then using that value to find the value of other quantities. It provides examples of using the unitary method to solve problems involving costs, reading rates, distances traveled, and weights. It also provides additional practice problems for readers to try using the unitary method.

Uploaded by

Rohini Gadhawe
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPT, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
806 views

Unitary Method

The document introduces the unitary method for solving problems, which involves finding the value of one unit and then using that value to find the value of other quantities. It provides examples of using the unitary method to solve problems involving costs, reading rates, distances traveled, and weights. It also provides additional practice problems for readers to try using the unitary method.

Uploaded by

Rohini Gadhawe
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPT, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 7

Unitary method

Introduction
Finding the value of one unit and then using it to find
the value of the required number of units is known
as Unitary Method

The Unitary method focuses on the “UNIT” which


means one.

Key : “Knowing for 1”


Steps involved in Unitary method
• Express the problem in Mathematical Statement

• Find the value of one unit of the given item using


Division
• Find the value of the required number of the same
items using Multiplication

1 units to more units More units to 1 unit


– Multiply – Divide
Example 1: The costs of 8kg of rice is Rs. 104. What is the costs of 6kg
of rice?
Solution: We can solve using unitary method,
Step 1: Express in Mathematical statement
Costs of 8 kg rice = Rs. 104

Step 2: Finding the value of one unit using division


104
Cost of 1 kg rice = 8  Rs 13

Step 3: Finding the value of 6kg rice using multiplication.

Costs of 6kg rice = 13 x 6 = Rs 78


Hence, the costs of 6 kg rice is Rs.78
Example 2: If a person reads 60 pages of a book in 4 hours, how many
pages will he read in 7 hours at the same speed?
Solution: We can solve using unitary method,
Step 1: Express in Mathematical statement
Number of pages read in 4 hours = 60

Step 2: Finding the value of one unit using division


60
 15 pages
Number of pages read in 1 hour = 4

Step 3: Finding the value of pages read in 7 hours using multiplication.

Number of pages read in 7 hours = 15 x 7 = 105


Hence, Number of pages read in 7 hours is 105
Example 3: A bus travel 360 km in 8 hour with constant speed.
How much distance it travels in 3 hour.
Solution: We can solve using unitary method,
Step 1: Express in Mathematical statement
Bus travel in 8 hours = 360km
Step 2: Finding the value of one unit using division
360
Bus travel in 1 hour = 8  45
Step 3: Finding the value of bus travel in 3 hours using multiplication.

Bus travel in 3 hours = 45 x 3 = 135


Hence, Bus travel in 3 hours is 135
Try These
1. A car travels 48kms in 6 hours. How long will the car travel to
cover a distance of 24kms?

2 . The weight of a whale shark is about 16000 kg. What is the


weight of 6 such whale sharks?

3 . A fisherman caught a big fish of weight 25 kg. He sold the


whole fish for ` 5000. At what price per kg did he sell the fish?

You might also like