Lecture - 3
Lecture - 3
Surveying
Lecture - 3
= 0.31638m3
Cement mortar of 1:4 mix by volume (1+4 = 5)
Quantity of cement required = 1/5 * 0.316 = 0.0632m3
Number of bags of cement = 0.0632m3 /0.035 m3 per bag
= 1.81 bags per m3 of construction; 1.81/4 = 0.45 bags per
m2
Quantity of sand required = 4/5 * 0.316 = 0.253m3/ m3 of
construction = 0.0632m3 /m2.
2. Calculating quantity of materials required for C -25
cement concrete (1:2:3)
Because of the voids in aggregates and wastage, 1.4 to 1.6 times
dry volume of the materials are required to get 1m3 of compact
dense fresh concrete mix.
Wet (fresh) concrete mix ……….= 1m3
Quantity for dry base analysis……= 1.5*1.0m3 = 1.5m3
Volume of cement………………= 1/6*1.5 = 0.25m3
= 0.25m3 /0.035m3 per bag
= 7.1 bags of cement
Sands ………………………………= 2/6* 1.5
= 0.5m3 of sand
Coarse aggregate…………..= 3/6 *1.5
= 0.75m3 of coarse aggregate
3. Quantity of Materials required for stone masonry
laid in 1:3 cement mortar
Quantity of stone masonry work …. .....= 1m3
Quantity of undressed stone ……= 1.1m3 (taken
110%)
Quantity of mortar required…....= 0.35m3 (taken
35%)
Quantity of cement ………………. = 1/4 *0.35
= 0.0875m3
=
0.0875/0.035
= 2.5 bags
Quantity of sand required ……= 3/4 * 0.35
4. Materials required for 12mm thick cement plaster in 1:
4 cement mortar;
Around 30% more mortar is required to fill up joints and
uneven surfaces. This total wet mortar is increase by 20% to
convert to dry mortar (for the effect of voids) and wastage
5%.
Area to be plastered = 1m2
Thickness of plaster = 12mm
Volume of the mortar = 1*0.012 = 0.012m3
Volume for dry quantity = 1.55 * 0.012 = 0.019m3
Cement required = 1/5 * 0.019
= 0.0038m3
= 0.11 bags of cement
Sand required = 4/5 * 0.019
= 0.015 m3
5. Materials required for pointing brick in cement mortar of 1:2
with average thickness 20mm.
Area to be pointed = 1m2 [total wall area]
In 1m2 wall area, number of mortared bricks of 25x13x7cm size
(assuming 25cm thick double) is 57
Face area of the 57 nominal bricks = 57*0.24*0.06
= 0.82m2
Area covered by joints (pointed) = 1 – 0.82
= 0.18m2
Volume of wet mortar = 0.02*0.18
= 0.0036m3
Volume for dry quantity .....= 1.55* 0.0036
= 0.006m3
Cement required = 1/3 *0.006
= 0.002m3 (0.05 bags)
Sand required = 2/3 * 0.006
= 0.004m3
Calculation of Unit Price (rate);
I. Cost Calculation with predetermined charges
i. Cost per m2 of 25cm thick brick masonry wall, laid in 1:4
cement mortar
Total cost (TC) = Direct cost (DC) + Indirect cost(IC)
IC = 25% to 35% of DC; Equipment cost (EC) = 5% to 10%
of TC
1. Material cost
Brick: Purchasing Cost + loading Cost + transportation
cost+ unloading Cost
= 115 pc*0.85Br/pc + 115(50Br/1000pc) +
115(350Br/3000pc) + 115(80Br/1000pc)
= 126.12Br/m2
Cement: Purchasing Cost + loading Cost + transportation
cost+ unloading Cost
(Provide 10% allowance for wastage by wind, =
(1.81/4)*1.1= 0.5 bag/m2)
= 0.5 bag/m2 *55Br/bag + 1Br/bag* 0.5bag +
2Br/bag* 0.5bag + 1Br/bag* 0.5bag
= 29.5 Br/m2
Sand: Purchasing Cost + loading Cost + transportation cost+
unloading Cost
= 0.063m3 /m2 *120Br/m3
= 7.56 Br/m2
Total material cost = cost of (brick +cement +sand)
= 126.12 + 29.5 + 7.56 = 163.18 Br/m2
2. Calculation of Labor cost
Calculation of labor cost for 1m2 of 25cm thick brick
masonry wall, production rate 0.5 m3 /hr
Loss 5%
100.65
Total 2113.65
Birr/m3
2. Calculation of Labor cost
Calculation of labor cost for a m3 of concrete;
production rate 1.25 m3 /hr
Labour No UF Index hourly Hourly cost
cost (Birr)
Forman 1 1/4 5 1.25
mason 1 1 3.75 3.75
engineer/ 1 1/10 22.7 2.27
manager
mixer 2 1 2.5 5
operator
and vibrator
D. Laborer 4 1 1.25 5
Total 17.27
1 Excavation to a depth of 1m M3 40 20