0% found this document useful (0 votes)
23 views

SBS 2-Unit 3 Lesson2

This document provides a lesson on asking and answering about prices in a restaurant. It includes: 1) Key words for currencies like dollar, yen, ruble, euro, won, yuan, pound, baht. 2) Common expressions for asking and answering prices, such as "How much does/do...cost?" and "...costs..." 3) Sample conversations demonstrating how to ask about prices of items like lettuce and apples, and responding with the cost in words and numbers. The document concludes with a reminder to practice asking family members about the prices of five items.

Uploaded by

xieolivia32
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
23 views

SBS 2-Unit 3 Lesson2

This document provides a lesson on asking and answering about prices in a restaurant. It includes: 1) Key words for currencies like dollar, yen, ruble, euro, won, yuan, pound, baht. 2) Common expressions for asking and answering prices, such as "How much does/do...cost?" and "...costs..." 3) Sample conversations demonstrating how to ask about prices of items like lettuce and apples, and responding with the cost in words and numbers. The document concludes with a reminder to practice asking family members about the prices of five items.

Uploaded by

xieolivia32
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 14

Eating in a Restaurant

Unit3 Lesson 2
Today, we are going to learn

• how to ask and answer about prices.


Review

bananas cheese cookies ice cream jam onions

jam
Words

1.US, dollar 2. Japan, yen 3. Russia, ruble 4. Europe, euro


美国,美元 日本,日元 俄罗斯,卢布 欧洲,欧元

5. Korea, won 6. China, Yuan 7. UK, pound 8. Thailand, baht


韩国,韩元 中国,元 英国,英镑 泰国,泰铢
Words
practice 1

a. Russia, ruble

b. China, yuan

c. US, dollar

d. Thailand, baht

e. Europe, euro

f. UK, pound

g. Japan, yen

h. Korea, won
Words
practice 2

China baht

Japan ruble

Russia yen

Europe pound

Thailand won

Korea yuan

US euro

UK dollar
Conversation

How much does a head of lettuce cost? $1.95


① a dollar ninety-five
② one dollar and ninety-
five cents

A. How much does a head of lettuce cost?

B. A dollar ninety-five. ($1.95)

A. A DOLLAR NINRTY-FIVE?!

That’s a lot of money!

B. You’re right.

Lettuce is very expensive this week.


Conversation

$2.89 How much does a pound of apples cost?


① two eighty-nine
② two dollars and
eighty-nine cents

A. How much does a pound of apples cost?

B. Two eighty-nine. ($2.89)

A. TWO EIGHTY-NINE?!

That’s a lot of money!

B. You’re right.

Apples are very expensive this week.


Conversation
practice 1

A. How much does a pound of apple cost?

B. A pound of apple costs two eighty-nine .

A. TWO EIGHTY-NINE?! That’s a lot of money!

B. You’re right. Apples are very expensive this week.


$ 9.32

$ 3.5 $ 10.88 $ 6.53


Conversation
practice 2

A. How much does a pound of apple cost?

B. A pound of apple costs two eighty-nine .

A. TWO EIGHTY-NINE?! That’s a lot of money!

$ 8.65 B. You’re right. Apples are very expensive this week.

? $ 12.68 $ 6.78
Data time : 2023.11.02
Exchange Rate
1 For reference only.
1 Dollar ≈ 7.31 RMB

1 Yen ≈ 0.05 RMB

Did 1 Won ≈ 0.006 RMB

you 1 Baht ≈ 0.2 RMB

know? 1 Euro ≈ 7.77 RMB

1 Pound ≈ 8.91 RMB

1 Ruble ≈ 0.078 RMB

More……
Summary
Today, we have learned

1 Words:
Dollar, Yen. Ruble, Euro, Won, Yuan, Pound, Baht

2 Key expressions:
1. How much does/do … cost?
2. … cost(s) …(price)

3
Speaking skills:
How to ask and answer about prices.
See You~
Practice

Use the words we have learnt today to do the

following task :

Ask your families five items about their prices and

describe them in complete sentences.

You might also like