0% found this document useful (0 votes)
3 views

Algebra Chapter 2

The document covers various linear equation word problems relevant to SAT Mathematics, including solving equations with no solutions, absolute value equations, and inequalities. It presents multiple questions that require setting up equations based on real-life scenarios, such as costs and averages. The lesson emphasizes interpreting information and formulating mathematical expressions to solve these problems.

Uploaded by

anish.s1
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
3 views

Algebra Chapter 2

The document covers various linear equation word problems relevant to SAT Mathematics, including solving equations with no solutions, absolute value equations, and inequalities. It presents multiple questions that require setting up equations based on real-life scenarios, such as costs and averages. The lesson emphasizes interpreting information and formulating mathematical expressions to solve these problems.

Uploaded by

anish.s1
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 14

Linear Equation Word Problems

SAT Mathematics Reasoning


Lesson
Objectives:
● Solving Linear equations word
problems
● Linear equations
● Absolute value equations
● Equations with no solution

Key Points ● Equations with infinitely many


solutions
● Solving Inequalities
Question

If the linear equation above has no solution, which of the


following could be the value of b?

A. -1

B. -2

C. -3

D. -4
Question
Dan bought some apples and oranges. The apples cost $0.90
per pound, and the oranges cost $1.30 per pound. If Dan
spent $8.85 in total and bought 3 pounds of oranges, how
many pounds of apples did Dan buy?

A. 4.5

B. 5

C. 5.5

D. 6
Question
If Jessica runs at a constant speed of 12 miles every 2 hours,
which of the following functions represents the number of
miles, m, Jessica runs in t hours?

A. m(t) =
24t

B. m(t) =
12t

C. m(t) = 6t
Question
A total of 180 spacewalks, with a combined duration of 1,130
hours, were required to assemble the International Space Station.
In which of the following equations does x represent the average
(arithmetic mean) duration, in hours, of the 180 spacewalks?

A. 1,130 = 180x

B. 180 = 1,130x

C. x = (180)
(1,130)

D. x =
Question
To join Eastlake Country Club one must pay d dollars for a one time
membership fee and pay w dollars for a monthly fee. If the first month
is free for the club, what is the total amount, y , x months after a
person joined the club, in terms of d , w , and x ?

A. y = wx-1+d

B. y = w(x-1)+d

C. y = d(x-1)+w

D. y = dx-1+w
Question
At a bagel shop the first 6 bagels purchased cost 55 cents per
piece, and additional bagels cost c cents per piece. If a
customer paid $5.70 for 12 bagels, what is the value of c ?

A. 25

B. 30

C. 35

D. 40
Question
David used 1 /10 of his monthly salary for groceries and 3/ 18 of his
remaining money for his car payment. He also paid twice as much
money for rent as for his car payment. If David has $1,620 left after
paying for groceries, car payment, and rent, how much is his monthly
salary?
A. $3,240

B. $3,320

C. $3,480

D. $3,600
Question
If a gas tank contains 15 liters of gas and is full, how many
additional liters of gas are needed to fill up the tank?

A. 20

B. 25

C. 40

D. 64
Question
First-time customers at a dog-boarding facility must pay a one time $15
evaluation fee, as well as $30 for each day and $20 for each night the
dog spends at the facility. Which of the following expressions best
models the total cost, in dollars, for a first-time customer to board a dog
at this facility for d days and n nights?

A. 30d+20n+15

B. 30+15d+20n

C. (30+20)(d+n)

D. 30+20d+n-15
Lesson
Summary:
In today's session, we explored several
word problems that needed us to interpret
information, establish equations, and
formulate mathematical expressions to
solve real-life situations.
Thank you!

You might also like