Unitary Method
Unitary Method
For example,
if you buy
more ice
creams, the
cost will
increase.
Inverse Proportion
This is when one variable increases, but
the other decreases.
÷1
12 books weigh
÷1
2 48kg 4k 2
1 book weighsg
So 1 book weighs 4kg.
27 must weigh 27 x 4kg = 108kg
Find out how long it would take to
run 1 mile
£7.35
10 pieces of wood when laid end to
end measure 55 m. How far would 18
pieces stretch?
99m
Bronze Silver Gold
2 pizzas cost £8.00. What is A machine fills 1000 bottles in 5 If sixteen bricks weigh 160kg. What
the cost of 4 pizzas? hours. Work out how many hours it would seventeen bricks weigh?
would take the machine to fill 1200
bottles.
4 sweets cost £1.60. What is It costs £0.75 to buy 5 bananas. Work If twenty one girls can plant 63
the cost of 8 sweets? out how much it would cost to buy 7 trees in a day. How many trees
bananas could twenty two girls plant in a
day?
10 packets of seeds cost If 240g of pumpkin can make enough If fifteen workers can dig 255 holes
£20. What is the cost of 5 soup for three people, what weight of in an hour. How many holes could
packets of seeds? pumpkin is needed to make soup for twenty one workers dig in an hour?
five people?
5 tennis balls cost £2.50. If five tins of paint are enough for If thirty six coins weigh 612g. What
What is the cost of 10 tennis fifteen doors, how many doors would would fifty six coins weigh?
balls? six tins of paint cover?
5 kg of apples cost £4.00. A student can jog 9km in 54 minutes. If nineteen buses can seat 779
What is the cost of 12 kg of At the same speed how long would it people. How many people could
apples? take him to jog 8km? twenty six buses seat?
30 protractors cost £3.30. A student can swim nine lengths in 45 Thirty six identical pipes laid end to
What is the cost of 17 minutes. At the same speed how long end make a length of 576m. What
protractors? would it take her to swim two lengths? length would forty pipes make if
they are laid end to end?
Bronze Silver Gold
£16 6hours 170kg
£3.20 £1.05 66 trees
£10 400g 357 holes
£5 18 doors 952g
£9.60 48minutes 1066
people
£1.87 10 minutes 640m
Inverse Proportion
15 masons can build the wall in 20 days. How
many masons will build the wall in 12 days?
Think!
Will you need more masons or less masons?
So if there was only 1 mason working how long
would he take?
15 x 20 =300 days!
I have 12 days so 300 ÷ 12 = 25 masons needed.
76 persons can complete the job in 42 days. In
how many days will 56 persons do the same job?
Will the job take more time or less time with fewer
people?
So how long in days will the whole job take?
76 x 42 =3192 days
I have 56 people to put on this job so
3192 ÷ 56 = 57 days to complete.
Your turn to have a go
20
builders
15 people can complete a job in 42 days. In how
many days will 9 people do the same job?
70
days
Taster Challenge
20 workers build the wall in 15 days. How A school has 8 lessons in a day such that
many days will 12 workers take? each lesson is of 35 minutes. If the
number of lessons is reduced to 7, then
how long would each lesson be?
Lara reads 21 pages of a book every day 500 soldiers in a fort had enough food for
and finishes the book in 30 days. If she 30 days but 125 soldiers were transferred
reads 18 pages in a day, in how many to another fort. For how many days did
days will he finish reading the book? the food last then?
6 pipes are required to fill the tank in 64 5 pumps working together can empty the
minutes. How many pipes are required to tank in 36 minutes. How long will it take
fill the tank in 96 minutes? to empty the tank if 9 such pumps are
working together?
If 17 men can complete the work in 42 20 workers working for 8 hours a day
hours. How many men will be required to build the wall in 15 days. How many
do the same work in 34 hours? hours a day will 12 workers take to
complete the work in 10 days?
Taster Challenge
2.5 days 40 minutes
35 days 40 days
4 pipes 20 minutes
21 men 20 hours.
Can you identify direct or
inverse proportion?
If 9 m of cloth cost £22.50 what
would 15m cost?
If 6 men build a wall in
10 hours how long
would it have taken 1
man to build it?
If 12 books cost £15 what
would 15 books cost?
If 5 sheep eat a number
of turnips in 6 days, how
long would the same
number of turnips lasts 1
sheep?
250 tins of food
lasts 7 men 5 days
how long would it
have kept 1 man
for?
If 18 rose bushes
cost £9.90 what
would 24 rose
bushes cost?