SlideShare a Scribd company logo
2
Most read
Тема уроку; I.. Карпенко - Карий. П'єса «Сто тисяч». Герасим Калитка
-господар чи стяжатель».
Мета уроку: спираючись на знання учнями тексту твору, розкрити
образ Герасима Калитки; виробляти в учнів навички роботи з
текстом, уміння аналізувати образи твору, висловлювати своє
бачення того чи іншого персонажа уміння відстоюватиі захищати
власні думки; виховувати в дітей риси справжнього господаря,
переконаного втім, що гроші - це не головне у сучасному житті.
Обладнання уроку: твори Карпенка - Карого, ілюстрації до твору «Сто
тисяч», малюнки учнів до окремих епізодів даної комедії
Тип уроку: урок - диспут з елементами театралізації
Хід уроку.
I. Вступне слово вчителя.
Листок захисту сьогодні чистий. Це приємно. Настрій у всіх чудовий.
До уроку всі готові. Добре.
Ознайомлення із завданнями і цілями уроку.
II.Перевірка знання учнями тексту комедії «Сто тисяч». Цифровий
диктант.
1. Герасим мав шматок землі кругленький..................(двісті десятин)
2. Але у Жолудя випасається..................................... (4 чи 5 гуртів),
3. свиней, мабуть, із ................................................. (тисяча)
4. Скільки землі мав наміри Калитка у Смоквинова.......( 250 десятин)
5. За яку суму Смоквинов збирався продати землю ....... ( за 250 тисяч)
6. Скільки фальшивих грошей і на яку суму хотів придбати Калитка
(сто тис. за 5 тис)
7. Яку суму прийшов позичати у Калитки кум Савка ....... (100 крб.)
8. Під який процент нібито позичив гроші Герасим у Хаскеля . ( 5 % на
місяць)
9. На якій сум і зійшлися куми..................................... ( 10 тис.)
10.На скількох пачках спереду і ззаду були наклеєні справжні гроші....
( на трьох)
11.3а скільки купив Герасим 100 тис. фальшивок .......... ( за три тис.)
Слово вчителя.
Приємно, що листок Захисту сьогодні чистий. Тож усі готові до
уроку, всі в доброму настрої. На попередньому уроці ми познайомилися
з біографією відомого українського драматурга Івана Карпенка Карого
та історією створення однієї з найкращих його комедій «Сто тисяч».
Судячи з того, як ви уважно працювали над цифровим диктантом, стає
зрозумілим, що всіви прочитали цей чудовий твір класичноїукраїнської
літератури.
На сьогоднішньому уроці ми детальніше зупинимося на тексті
твору, зокрема познайомимося ближче з персонажами п'єси. Двоє із них
завітали до нас на урок.
1
Інсценізація уривка з комедії
Вчитель.
Звичайно, ви всі впізнали головного персонажа твору - Калитку
Герасима і його дружину. Саме на уроці ми намагатимемося
прослідкувати образ Калитки у двох ракурсах: Калитка - господар і
Калитка - сім'янин. Тому проблемним питанням, яке нам слід розв'язати,
є: «Хто ж насправді Калитка - господар чи жадібний стяжатель?» Ваші
очікування.
Епіграфом до уроку нам послужать слова:
«Не скупий володіє грішми, а гроші — ним».
1.1.Історична довідка про походження слова «гроші»,
підготовлена учнем.
Проблемне питання: А як поєднується прізвище головного героя
із семантикою слова «гроші»? Вчитель.
Впродовж уроку нам необхідно скласти план характеристики
Герасима Калитки
Герасим Калитка - хазяїн. Семантику слова «хазяїн» розкриває
підготовлений учень.
Проблемне питання: Чи відповідає цим визначенням образ Калитки?
Основна мета в житті Герасима - мати дуже багато землі.
Проблемне питання: А скільки землі вже має калитка? (200 десятин).
Семантику слова «десятина розкриває учениця. Робота з текстом.
Монолог Герасима калитки про землю.
Проблемне питання: Чиє даний монолог засобом самохарактеристики
героя?
1.2.Характеристика персонажа іншими героями комедії. Робота з
текстом
Проблемні питання: - Що потрібно для того, щоб збільшити
кількість землі?
- Де можна взяти гроші?
- Яку роль у придбанні землі відіграє епізодичний персонаж
комедії єврей Невідомий?
1.3. Риси характеру Герасима Калитки: хитрий, підступний,
боягуз, корисливий, скупий, жорстокий, грубий, самолюбивий,
обмежений, самовдоволений, недовірливий.
Робота Ітекстом твору. Підкріпленні названих рис характеру
епізодами з п'єси. Аналіз учнів. їх оцінка, власне бачення тієї чи іншої
ситуації, у яку потрапляє Герасим.
Підсумок вчителя разом з учнями.
ІІ. Герасим Калитка - сім'янин.
Проблемні питання:
- Чи зробив Герасим щасливими членів своєї родини
- Як ставиться він до дружини Параски?
- Чи думає він по - батьківськи про майбутнє сина Романа?
- Взагалі, чи можна вважати Герасима щасливим?
1
III. Мова героя як засіб самохарактеристики.
Учні зачитують зразки складених планів.
Побудова асоціативного ряду.
Калитка -
господар.
-ненаситність
-жадоба до наживи
- жорстокість
- заздрість
- лицемірство
- обмеженість
- неосвіченість
- цілеспрямованість
- діяльність
- енергійність
Калитка -
сім'янин.
- лукавий
- самолюбивий
- егоїстичний
- зверхність
- грубість
- байдужість
- свавільність
- підступність
- підлість
- хитрість
Характеристика учнями кожної риси. Власні бачення.
IV. Фінал п'єси. «Краще смерть, ніж така потеря»
Проблемне питання: Що викликає у вас така розв'язка твору.
Фантастичний додаток.
- Уявіть, що ви зустріли Герасима Калитку перед тим, як він збирається іти
на вокзал по фальшиві гроші. Що б ви йому сказали?
- Чи справдилися ваші очікування? Що було головним, цікавим?
- Чи задоволені результатами своєї роботи?
Підсумковий літературний бліц-диктант.
- Головний персонаж комедії ...
- Основний мотив життя Калитки...
- Я к звали Калитчиного кума....
- Хто «видумал себе новую комерцію»?
- Де збирається взяти гроші копач Бонавентура?
- Як у невістку прагне мати Герасим Калитка?
- Якщо Роман Одружиться на Пузирівні, то що зробить з нею Параска?
- Чому Герасим не дав дружині коней, щоб поїхати до церкви?
- Я к реагує Калитка на втрату грошей у кінці п'єси?
III.Підсумок уроку.
Слово Вчителя. Найгострішою зброєю - сміхом - автор п'єси засудив спосіб
життя, де нехтуються людські цінності: гуманізм, любов, почуття родинності,
дружби; гнівно осудив еексплуатацію, нестримний потяг до накопичення
багатства.
«Дошкульно вдарив по «калитках»
Оцінювання відповідей учнів.
IV.Завдання додому.
Опрацювати біографію І. Франка. Підготувати реферат «Творчість
Каменяра» Ревуцька Любов. Написати листа до Калитки

More Related Content

PPTX
народні промисли україни
DOCX
Хронологічна таблиця основних подій правління у києві ярослава мудрого
PPT
Презентація до уроку на тему "Означення як другорядний член речення. Узгоджен...
PPTX
Впровадження інновацій в навчально виховний процес закладу освіти
PPTX
Легенди з Біблії «Про вавилонську вежу»...
PPT
складні речення із сурядним і підрядним зв’язком презент
PPTX
Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
PPTX
Гроші презентація
народні промисли україни
Хронологічна таблиця основних подій правління у києві ярослава мудрого
Презентація до уроку на тему "Означення як другорядний член речення. Узгоджен...
Впровадження інновацій в навчально виховний процес закладу освіти
Легенди з Біблії «Про вавилонську вежу»...
складні речення із сурядним і підрядним зв’язком презент
Презентація "Оспівування кохання в трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
Гроші презентація

What's hot (20)

PPTX
Презентація 1.4
PPTX
Повторення й узагальнення вивченого з теми “Іменник”. 6 клас
PPTX
оригінальна література княжої руси україни
DOCX
Програма КГ №72 щодо подолоння освітніх втрат.docx
PPT
вимоги до планування
PDF
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
PDF
Етика Методичний посібник 5 клас
PPTX
Презентація досвіду роботи вчителя історії та правознавства Білоус Тетяни Ми...
PDF
Складні випадки наголошування в українській мові
PDF
МНП із зарубіжної літератури (авт. Волощук Є.)
PPTX
балада про схід та захід
PPTX
Презентація до вебінару «Вибори Президента України»
DOC
дидактичні завдання з історії 6 клас
PPTX
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
PPTX
дієприкметник як особлива форма дієслова
PPT
Сучасний урок
PPSX
Пригоди Синдбада-мореплавця. Презентація
PPTX
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
PPTX
Павло Тичина. Життя та творчість. Аналіз поезій
PPTX
Компетентнісний підхід до навчально виховного процесу в умовах впровадження н...
Презентація 1.4
Повторення й узагальнення вивченого з теми “Іменник”. 6 клас
оригінальна література княжої руси україни
Програма КГ №72 щодо подолоння освітніх втрат.docx
вимоги до планування
конспект уроку позакласного читання . і. роздобудько
Етика Методичний посібник 5 клас
Презентація досвіду роботи вчителя історії та правознавства Білоус Тетяни Ми...
Складні випадки наголошування в українській мові
МНП із зарубіжної літератури (авт. Волощук Є.)
балада про схід та захід
Презентація до вебінару «Вибори Президента України»
дидактичні завдання з історії 6 клас
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
дієприкметник як особлива форма дієслова
Сучасний урок
Пригоди Синдбада-мореплавця. Презентація
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
Павло Тичина. Життя та творчість. Аналіз поезій
Компетентнісний підхід до навчально виховного процесу в умовах впровадження н...
Ad

Viewers also liked (18)

DOCX
тема осип турянський
DOCX
твір портретна характеристика в публіцистичному стилі зразок (2)
DOC
посібник вічканова
DOCX
тема уроку
DOC
урок журнал
DOCX
культура ведення діалогу
DOCX
тренінг у 5 класі
DOCX
тема хочу і можу
DOCX
тренінг не пали
PPTX
пам'ятники шев.
DOCX
вічканова візитка класу
PPT
складне речення.складносурядне речення
PPTX
урочиста хода
PPTX
вічканова л.к.
PPT
Презентація № 1 екскурсія
PPT
Презентація відповіді
PPT
Презентація № 3
PPT
Презентація № 2 образ калитки
тема осип турянський
твір портретна характеристика в публіцистичному стилі зразок (2)
посібник вічканова
тема уроку
урок журнал
культура ведення діалогу
тренінг у 5 класі
тема хочу і можу
тренінг не пали
пам'ятники шев.
вічканова візитка класу
складне речення.складносурядне речення
урочиста хода
вічканова л.к.
Презентація № 1 екскурсія
Презентація відповіді
Презентація № 3
Презентація № 2 образ калитки
Ad

Similar to тема уроку I.. карпенко карий. п'єса «сто тисяч». герасим калитка -господар чи стяжатель». (6)

DOC
діккенс урок
DOCX
Конспект "Кирило Кожум'яка"
DOC
Українська народна казка “Кирило Кожум’яка”
DOCX
Вступ до теми. Літературні казки
DOC
Білінська В. С
DOCX
Оповідання С. Гавриша «За ясиром»
діккенс урок
Конспект "Кирило Кожум'яка"
Українська народна казка “Кирило Кожум’яка”
Вступ до теми. Літературні казки
Білінська В. С
Оповідання С. Гавриша «За ясиром»

тема уроку I.. карпенко карий. п'єса «сто тисяч». герасим калитка -господар чи стяжатель».

  • 1. Тема уроку; I.. Карпенко - Карий. П'єса «Сто тисяч». Герасим Калитка -господар чи стяжатель». Мета уроку: спираючись на знання учнями тексту твору, розкрити образ Герасима Калитки; виробляти в учнів навички роботи з текстом, уміння аналізувати образи твору, висловлювати своє бачення того чи іншого персонажа уміння відстоюватиі захищати власні думки; виховувати в дітей риси справжнього господаря, переконаного втім, що гроші - це не головне у сучасному житті. Обладнання уроку: твори Карпенка - Карого, ілюстрації до твору «Сто тисяч», малюнки учнів до окремих епізодів даної комедії Тип уроку: урок - диспут з елементами театралізації Хід уроку. I. Вступне слово вчителя. Листок захисту сьогодні чистий. Це приємно. Настрій у всіх чудовий. До уроку всі готові. Добре. Ознайомлення із завданнями і цілями уроку. II.Перевірка знання учнями тексту комедії «Сто тисяч». Цифровий диктант. 1. Герасим мав шматок землі кругленький..................(двісті десятин) 2. Але у Жолудя випасається..................................... (4 чи 5 гуртів), 3. свиней, мабуть, із ................................................. (тисяча) 4. Скільки землі мав наміри Калитка у Смоквинова.......( 250 десятин) 5. За яку суму Смоквинов збирався продати землю ....... ( за 250 тисяч) 6. Скільки фальшивих грошей і на яку суму хотів придбати Калитка (сто тис. за 5 тис) 7. Яку суму прийшов позичати у Калитки кум Савка ....... (100 крб.) 8. Під який процент нібито позичив гроші Герасим у Хаскеля . ( 5 % на місяць) 9. На якій сум і зійшлися куми..................................... ( 10 тис.) 10.На скількох пачках спереду і ззаду були наклеєні справжні гроші.... ( на трьох) 11.3а скільки купив Герасим 100 тис. фальшивок .......... ( за три тис.) Слово вчителя. Приємно, що листок Захисту сьогодні чистий. Тож усі готові до уроку, всі в доброму настрої. На попередньому уроці ми познайомилися з біографією відомого українського драматурга Івана Карпенка Карого та історією створення однієї з найкращих його комедій «Сто тисяч». Судячи з того, як ви уважно працювали над цифровим диктантом, стає зрозумілим, що всіви прочитали цей чудовий твір класичноїукраїнської літератури. На сьогоднішньому уроці ми детальніше зупинимося на тексті твору, зокрема познайомимося ближче з персонажами п'єси. Двоє із них завітали до нас на урок.
  • 2. 1 Інсценізація уривка з комедії Вчитель. Звичайно, ви всі впізнали головного персонажа твору - Калитку Герасима і його дружину. Саме на уроці ми намагатимемося прослідкувати образ Калитки у двох ракурсах: Калитка - господар і Калитка - сім'янин. Тому проблемним питанням, яке нам слід розв'язати, є: «Хто ж насправді Калитка - господар чи жадібний стяжатель?» Ваші очікування. Епіграфом до уроку нам послужать слова: «Не скупий володіє грішми, а гроші — ним». 1.1.Історична довідка про походження слова «гроші», підготовлена учнем. Проблемне питання: А як поєднується прізвище головного героя із семантикою слова «гроші»? Вчитель. Впродовж уроку нам необхідно скласти план характеристики Герасима Калитки Герасим Калитка - хазяїн. Семантику слова «хазяїн» розкриває підготовлений учень. Проблемне питання: Чи відповідає цим визначенням образ Калитки? Основна мета в житті Герасима - мати дуже багато землі. Проблемне питання: А скільки землі вже має калитка? (200 десятин). Семантику слова «десятина розкриває учениця. Робота з текстом. Монолог Герасима калитки про землю. Проблемне питання: Чиє даний монолог засобом самохарактеристики героя? 1.2.Характеристика персонажа іншими героями комедії. Робота з текстом Проблемні питання: - Що потрібно для того, щоб збільшити кількість землі? - Де можна взяти гроші? - Яку роль у придбанні землі відіграє епізодичний персонаж комедії єврей Невідомий? 1.3. Риси характеру Герасима Калитки: хитрий, підступний, боягуз, корисливий, скупий, жорстокий, грубий, самолюбивий, обмежений, самовдоволений, недовірливий. Робота Ітекстом твору. Підкріпленні названих рис характеру епізодами з п'єси. Аналіз учнів. їх оцінка, власне бачення тієї чи іншої ситуації, у яку потрапляє Герасим. Підсумок вчителя разом з учнями. ІІ. Герасим Калитка - сім'янин. Проблемні питання: - Чи зробив Герасим щасливими членів своєї родини - Як ставиться він до дружини Параски? - Чи думає він по - батьківськи про майбутнє сина Романа? - Взагалі, чи можна вважати Герасима щасливим?
  • 3. 1 III. Мова героя як засіб самохарактеристики. Учні зачитують зразки складених планів. Побудова асоціативного ряду. Калитка - господар. -ненаситність -жадоба до наживи - жорстокість - заздрість - лицемірство - обмеженість - неосвіченість - цілеспрямованість - діяльність - енергійність Калитка - сім'янин. - лукавий - самолюбивий - егоїстичний - зверхність - грубість - байдужість - свавільність - підступність - підлість - хитрість Характеристика учнями кожної риси. Власні бачення. IV. Фінал п'єси. «Краще смерть, ніж така потеря» Проблемне питання: Що викликає у вас така розв'язка твору. Фантастичний додаток. - Уявіть, що ви зустріли Герасима Калитку перед тим, як він збирається іти на вокзал по фальшиві гроші. Що б ви йому сказали? - Чи справдилися ваші очікування? Що було головним, цікавим? - Чи задоволені результатами своєї роботи? Підсумковий літературний бліц-диктант. - Головний персонаж комедії ... - Основний мотив життя Калитки... - Я к звали Калитчиного кума.... - Хто «видумал себе новую комерцію»? - Де збирається взяти гроші копач Бонавентура? - Як у невістку прагне мати Герасим Калитка? - Якщо Роман Одружиться на Пузирівні, то що зробить з нею Параска? - Чому Герасим не дав дружині коней, щоб поїхати до церкви? - Я к реагує Калитка на втрату грошей у кінці п'єси? III.Підсумок уроку. Слово Вчителя. Найгострішою зброєю - сміхом - автор п'єси засудив спосіб життя, де нехтуються людські цінності: гуманізм, любов, почуття родинності, дружби; гнівно осудив еексплуатацію, нестримний потяг до накопичення багатства. «Дошкульно вдарив по «калитках» Оцінювання відповідей учнів. IV.Завдання додому. Опрацювати біографію І. Франка. Підготувати реферат «Творчість Каменяра» Ревуцька Любов. Написати листа до Калитки